Степан Васильович Руданський відомий нині як поет і мало хто пригадує, що він здобув фах лікаря.

Після закінчення академії Руданський одержав звання повітового лікаря і дозвіл працювати в Криму, куди він переїхав 1861р. і де сподівався поправити своє підточене здоров’я. З 1861 по 1873р. Руданський працював міським лікарем у Ялті, а також лікарем у маєтках князя Воронцова. Він доклав багато зусиль для піднесення благоустрою міста, невтомно трудився як лікар і почесний мировий суддя Сімферопольсько-ялтинської мирової округи, водночас цікавився археологією, етнографією, відновив розпочаті ще на Поділлі фольклорні заняття, продовжував поетичну творчість, головним чином, у галузі перекладу.

Основні автографи творів Руданського складають три томи, переписані й оформлені самим поетом. Перший, під назвою “Співомовки козака Вінка Руданського, книжка перша, з 1851 року до 1857” (Вінок — переклад імені поета з грецької: стефанос — вінок), вміщує пісні та балади в хронологічній послідовності їх написання. Другий — “Співомовки козака Вінка Руданського, книжка друга, 1857 — 1858 і 1859” — складається з 235 поезій, гуморесок, названих “приказками”, й вірша “Студент”. Третій — “Співомовки козака Вінка Руданського, 1859 — 1860” — це пісні, приказки, легенди, історичні поеми. Крім цієї першої авторської редакції творів Руданського, відомі автографи збірок, укладених за жанрово-тематичним принципом у різні часи й призначених до видання. До таких належать рукопис “Нива” (1858 — 1859) і рукопис, який 1861р. мав уже цензурний дозвіл, але так і не з’явився друком.

Усі свої твори, включаючи й віршовані переклади, Руданський називав “співомовками”. Цей термін закріпив за гуморесками І. Франко. З того часу традиційним стало саме їх іменувати “співомовками”. Це виявилося найбільш зручним, оскільки саме гуморески (співомовки) Руданського являли собою нову різновидність гумористично-сатиричних віршованих творів, якої раніше в українській поезії не було і поява якої потребувала закріплення відповідним терміном.

Історія української літератури другої половини ХІХ століття, Київ, 1979.

Більше інформації

https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1662