Про підсумки роботи РОНМБ за 2023 році
та головні завдання на 2024рік
За 2023 рік фонди Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки поповнилися на 908 примірників, з них – 151 книг, 757 примірників періодичних видань.
Натомість за 2022 рік фонди Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки поповнилися на –913 примірників: з них книг – 177, авторефератів – 33, примірників періодичних видань – 696, інформаційних листів – 6.
Бібліотечні фонди упродовж 2023 року поповнювалися за благодійні кошти. 151 примірник книг та 757 примірників періодичних видань отримано безкоштовно.
Упродовж року фонди бібліотеки поповнювалися книгами, подарованими лікарями, авторами книг, керівниками лікувально-профілактичних установ. Подарували книги: доцент Панишко Ю.М. ЛНМУ ім. Данила Галицького, доктор медичних наук, професор, директор Інституту охорони здоров’я Національного університету водного господарства Григус І.М., доктор медичних наук, профессор, завідувач кафедри громадського здоров’я та фізичного виховання Національного університету «Острозька Академія» Гущук І.В., судинний хірург Рівненського обласного перинатального центру, доктор медичних наук Антонюк-Кисіль В. М., родині Бичкових. Зокрема, лікарю-терапевту Аллі Бичковій, яка працює у КНП «Центральна міська лікарня» РМР.
Працівники бібліотеки оперативно та в повному обсязі здійснювали бібліотечно-інформаційне забезпечення лікувально-профілактиичних установ, спеціалістів медичної галузі, студентів та загалом населення області, відповідно до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (зі змінами і доповненнями), «Про авторське право і суміжні права»; Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни біблотек для забезпечення сталого розвитку України».
РОНМБ в 2023 році всіма бібліотечними формами було обслужено 6068 користуваччів, за єдиним реєстраційним обліком – 5070 користувачів.
Триває робота з наповненості сайту новою інформацією. Втілено новітні технології в роботу бібліотекарів, зокрема, що стосується інформування користувачів за допомогою месенджерів Вайбер і Телеграм. Завдяки такому підходу зросла кількість електронно доставлених докуметів.
Упродовж 2023 року в стінах бібліотеки проведено один відкритий перегляд нової медичної літератури, «Дні інформації» чергувалися з виїзними переглядами у ряді медичних установ.
Торік бібліотекарі розпочали роботу у спільному з КЗВО «Медична академія» проекті з навчання та відпрацювання практичних навичок у старшокласників із надання першої домедичної допомоги у випадку кровотечі та із проведення серцево-легеневої реанімації, який буде розширено і продовжено у цьому році. До участі в цих заходах залучено понад півтисячі школярів 8-11 класів Рівненського ліцею №12 та РОНЛІ в м. Рівному.
Минулий рік був врожайним на засідання «круглих столів», майстер-класів, засідання клубів за різними інтересами та інформаційне забезпечення науково-практичних конференцій.
До усіх заходів бібліотекарі ретельно готувалися: створювали программу, залучали фахівців та виступалив ролі модераторів.
Крім того, торік заклад розпочав роботу над підготовкою документів для включення до переліку провайдерів БПР, а працівники бібілотеки підготували до друку два бібілографічні покажчика.
Забезпечено виконання колективного договору РОНМБ 2020-2024 роки.
Тривала робота над поповненням електронного каталогу та баз даних : книги, журнальні статті, періодичні видання.
Загалом, робота закладу у 2023 рік , за відгуками наших користувачів, була задовільною.
Основними завданнями комунального закладу «Рівненська обласна наукова медична бібліотека»Рівненської обласної ради на 2024 рік ВИЗНАЧИТИ:
Оперативне, повне бібілографічно-інформаційне забезпечення лікувально- профілактичних установ, спеціалістів медичної галузі, студентів та населення області, відповідно до Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу» (із змінами та доповненнями); «Про авторське право та суміжні права»; Розпорядженням Кабінету Міністрів України №219-р від 23.03.2016 року Стратегія розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України».
Формування, зберігання, вироблення та розповсюдження інформації, участь в інформаційному обміні та формуванні єдиного інформаційного простору України , згідно з Законом України «Про інформацію»; Маніфесту Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки в умовах кризи від 7 липня 2015 року. Виконання Національної програми «Документальна пам’ять України»; Наказу Міністерства культури України №437 від 14.06.2016 року «Про затвердження порядку відбору рукописних книг, рідкісних і цінних видань до Державного реєстру національного культурного надбання».
Нарощування потенціалу власних БД шляхом поповнення та подальша ком’ютеризація бібілографічно-інформаційних процесів, використання можливостей доступу до баз даних інших бібілотек та інформаційних установ за допомогою Інтернету, створення нових сторінок у ФБ та на сайті.
Наповнення контенту веб-сайту Бібліотеки та його розвиток.
Методична та практична допомога бібліотекам медичних навчальних закладів.
Максимальне використання медичної інформації РОНМБ з метою профілактики захворювань серед населення області.
Впровадження енергозберігаючих технологій, залучення та економія бюджетних та позабюджетних коштів.
Виконання Наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України від 12.12. 2012 року №1398 «Про затвердження Правил охорони праці для працівників бібліотек».
Здійснити інвентаризацію бібліотечного фонду відділу обслуговування та книгозберігання. Провести роботу з виявлення застарілих і зношених видань для вилучення їх із фондів Бібліотеки.
Вилучити застарілі, некомплектні, дублетні видання.
Здійснити комплекс санітарно-гігієнічних та реставраційних робіт щодо документів.
Працівники Бібліотеки повинні працювати над налагодженням взаємозв’язків з інформаційними установами, асоціаціями та громадськими організаціями з метою виявлення перспективних напрямів роботи.
З метою виконання запланованих показників передбачається:
розширювати існуючі та створювати нові можливості доступу користувачів до джерел інформації;
організувати роботу спеціалізованого читального залу довідково-інформаційного обслуговування користувачів;
підвищувати оперативність, якість та комфортність обслуговування;
проводити екскурсії, готувати і розповсюджувати прес-релізи, підтримувати зв’язки із ЗМІ.
Організовувати, проводити або долучатися до проведення різноманітних заходів у рамках реалізації завдання з безперервного професійного розвитку (БПР) медичних та фармацевтичних працівників.
Заходи із безбар’єрності
Станом на червень цього року, з метою реалізації заходів щодо безбар’єрності, на сайті РОНМБ надано можливість громадянам дистанційно зареєструватися та стати користувачами Бібліотеки. Такою можливістю уже скористалося 44 особи. Серед ним лікарі, медичні сестри та студенти.
Триває промоція послуги щодо електронної доставки документів за запитом медичних працівників.
Нині заклад володіє 505 оцифрованими документами. Повністю їх можна переглянути на обладнаному робочому місці в Бібліотеці. Або замовити частину із запропонованого на свою електронну пошту, з дотриманням вимог Закону України «Про авторське право і суміжні права.»
Заходи із безбар’єрності
Станом на вересень цього року, з метою реалізації заходів щодо безбар’єрності, на сайті РОНМБ надано можливість громадянам дистанційно зареєструватися та стати користувачами БІБЛІОТЕКИ. Такою можливістю уже скористалося 64 особи. Серед нихлікарі, медичні сестри та студенти.
Триває промоція послуги щодо електронної доставки документів за запитом медичних працівників.
Нині заклад володіє 515 оцифрованими документами. Повністю їх можна переглянути на обладнаному робочому місці в БІБЛІОТЕЦІ. Замовити частину із запропонованого на свою електронну пошту, з дотриманням вимог Закону України «Про авторське право і суміжні права.»
Заходи із безбар’єрності
Цього року 66 осіб скористалися сервісом БІБЛІОТЕКИ і дистанційно стали нашими котристувачами. Така послуга зявилася в бібілотеці на вимогу реалізації заходів щодо безбар’єрності.
Таким чином наші користувачі були доєднані до спільноти в групі Вайбер і мають змогу слідкувати за надходжненням нових документів до фондів нашої БІБЛІОТЕКИ та замовляти їх на електронну адресу.
Нині заклад володіє 520 оцифрованими документами. Повністю їх можна переглянути на обладнаному робочому місці в БІБЛІОТЕЦІ. Замовити частину із запропонованого на свою електронну пошту, з дотриманням вимог Закону України «Про авторське право і суміжні права.»
Зокрема, наш заклад має оцифровану колекцію книг, відібраних до «Державного реєстру національного культурного надбання». Детально ознайомитися із цифровою колекцією документів можна за посиланням:https://www.calameo.com/read/0061462187cb9f3cd0b7c
ЗВІТ ПРО РОБОТУ БІБЛІОТЕКИ ЗА 2024 рік
За 2024 рік фонди Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки поповнилися на 901 примірник, з них – 214 книг, 687 періодичних видань.
Упродовж року фонди бібліотеки поповнювалися книгами з обмінного фонду Національної наукової медичної бібліотеки України, подарованими лікарями, авторами книг, керівниками лікувально-профілактичних установ. Подарували книги: лікар функціональної діагностики Рівненської обласної клінічної лікарні ім. Ю. Семенюка Євтушенко О.В., лікар імунолог-алерголог міської дитячої лікарні №1 Гресь С.І., лікар-педіатр Рівненської обласної дитячої лікарні Зозуля О.В., провізор аптеки №1 Пастушук Г.О., лікар акушер-гінеколог обласного перинатального центру Душна А.В., доктор медичних наук, професор, директор Інституту охорони здоров’я Національного університету водного господарства Григус І.М., доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри громадського здоров’я та фізичного виховання Національного університету «Острозька Академія» Гущук І.В..
Працівники бібліотеки оперативно та в повному обсязі здійснювали бібліотечно-інформаційне забезпечення лікувально-профілактиичних установ, спеціалістів медичної галузі, студентів та загалом населення області, відповідно до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (зі змінами і доповненнями), «Про авторське право і суміжні права»; Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни біблотек для забезпечення сталого розвитку України».
РОНМБ в 2024 році всіма бібліотечними формами було обслужено 6068 користуваччів, за єдиним реєстраційним обліком – 5086 користувачів, в тому числі на абонементі ―2003, в читальному залі ― 3103, дистанційно – 575.
Триває робота з наповнення сайту новою інформацією. Втілено новітні технології в роботу бібліотекарів: передача інформації месенджерами Вайбер і Телеграм. Завдяки такому підходу зросла кількість поінформованих користувачів бібліотеки.
Упродовж 2024 року в стінах бібліотеки проведено чотири відкритих перегляда нової медичної літератури (один – за підсумками року, три – щоквартальні) та двадцять шість виїзних.
Окрім стаціонарних книжкових виставок створювали віртуальні.
Створено нові рубрики та два проєкти на сторінці РОНМБ у Фейсбуці та групу «Про здоров’я» ( «Ліки природи» та «Часовий портал»). На сторонках у соцмережах представлено 12 медичних календарів пам’ятних дат та доповнено матеріали короткими відеороликами лікарів.
Проведено індивідуальні курси цифрової грамотності для відвідувачів бібліотеки.
Упродовж 2024 року працівники біблотеки провели декілька майстер-класів різного спрямування: від створення художніх композицій до функціонування школи здорового харчування та здорового способу життя. До участі в цих заходах було залучено понад півтисячі людей різного віку. Розроблено програми цих заходів і залучено провідних фахівців галузі медицини та освіти до їх проведення.
У 2024 році працівники бібілотеки підготували два бібліографічні покажчика; нових надходжень до РОНМБ, понад сотню списків сигнальної інформації.
Забезпечено виконання колективного договору РОНМБ 2024-2029 роки.
Тривала робота над поповненням електронного каталогу та баз даних : книги, журнальні статті, періодичні видання.
Про роботу Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки
Рівненська обласна наукова медична бібліотека (РОНМБ) є інформаційним центром для медичних працівників, науковців і студентів. У 2024 році бібліотека активно працювала над поширенням знань у сфері фізичного, духовного, соціального та психічного здоров’я, проводила освітні заходи та надавала доступ до спеціалізованих медичних ресурсів.
Перспективні напрями роботи на 2025 рік бібліотека планує:
Модернізація інфраструктури (оновлення технічного обладнання, впровадження цифрових технологій).
Розширення доступу до електронних ресурсів (онлайн-архіви, бази даних, цифрові бібліотеки).
Підвищення кваліфікації персоналу (тренінги, освітні програми).
Співпраця з науковими установами (університетами, дослідницькими центрами).
Забезпечення інклюзивного доступу (адаптація бібліотечних послуг для осіб з особливими потребами).
Ці кроки сприяють розвитку бібліотеки як сучасного науково-інформаційного центру, що підтримує медичну науку та практику в регіоні. Більше корисної інформації ви можете знайти, переглянувши нашу презентацію: https://www.calameo.com/read/007874684b448a5a41a8e