Депресія дуже поширена в світі.  Через свою здатність до руйнування здоров’я  і   загрози життю  ця хвороба випереджує багато інших страшних хвороб Землі.

Депресія – це психічний розлад: меланхолійний, пригнічений настрій з  усвідомленням власної нікчемності, песимізмом, одноманітними уявленнями, зниженням стимулів, загальмованістю рухів, різноманітними соматичними порушеннями.

Хвилювання, стреси, невдачі та горе викликають сильну нервову депресію, яка може навіть спричинити смерть.

Сумуючи або перебуваючи у меланхолійному стані, людина може називати свій стан депресією, але насправді це може бути не обов’язково депресією. Існує цілий спектр душевних переживань – від простої нудьги до клінічної депресії, що розвивається.

Нудьга часто виникає як реакція на нещодавню зовнішню подію, як от: травма, хвороба чи  втрата коханої людини. Рано чи пізно таке переживає більшість людей, і ми проходимо через неї, як через своєрідну стадію.

Сум – одна зі звичних емоцій, які відчуваємо.  Хандра, втрата, горе і скорбота – так як і радість, задоволення, реалізація і втіха – лише деякі з тих багатьох відчуттів, які в тих або інших ситуаціях вважаються нормальними. Зазвичай меланхолія, як  і більшість інших відчуттів, з часом розсіюється.

Але меланхолія може перерости в депресію. Це залежить від схильності людини, як вона переживає свій стан. Таке переживання обіцяє постійне занепокоєння, що своєю чергою породжує думки про те, як тобі погано.

З іншого боку,  справжня   депресія не обов’язково пов’язана з очевидними зовнішніми подіями, такими як смерть близької людини. Вона може бути обумовлена генетичною спадковістю і хімічним дисбалансом мозку.

Депресія – не те, що приходить і йде. Це не просто поганий настрій, який минає через тиждень-другий.

Люди, які страждають депресією, описують цей стан нестерпним відчуттям безнадійності та розпачу, ніби у них відсутнє власне ” я”. Над усім, що вони переживають і бачать, нависла чорна хмара. Дерева і квіти навесні, які для всіх інших є символами надії та любові, можуть породити  в страждаючої депресією людини образи тлінності та руйнування.

Така людина відчуває відразу до себе самої, невтамований біль,  вона постійно думає про смерть і самогубство.

Ці негативні думки залишаються з людиною, супроводжують упродовж життя. Вони найчастіше тримаються в секреті від родини, друзів і колег.

Депресію важко вилікувати, тому, насамперед, потрібно боротися не з депресією. а з причинами її виникнення. Боротися з наявним захворюванням треба під наглядом лікаря.

Традиційне лікування депресії проводиться у два етапи.

На першому етапі за допомогою препаратів нового покоління фахівці повертають до норми

роботу всіх органів і систем організму.

Кінцевою метою цього напрямку є загальне оздоровлення організму. При цьому досягається ефект нормалізації стану  центральної нервової системи і її регулюючого впливу на інші системи організму.

На другому етапі лікування важливо навчити хворого справлятися зі своїми проблемами самостійно. Для цього застосовують класичні принципи психотерапії з додаванням елементів психоаналізу. Це бесіди із психологом, індивідуальні та групові заняття, курс лекцій різноманітної тематики.

Одночасно і паралельно ведеться робота з родиною пацієнта. Необхідно виявити і викорінити причину депресії.

З допомогою позитивної сімейної терапії родина усвідомить доступні їй можливості допомогти самій собі.

Також при депресії рекомендується повністю виключити алкоголь, продукти  з білого борошна, цукор, хімічні добавки, гострі приправи.

Список рекомендованої літератури:

Депресія // Діабет. Ожиріння. Метаболічний синдром. –  2023. – №1. – С.75-76

Коморбідна тривога в пацієнтів літнього віку з депресією: вибір ефективної фармакотерапії

//НейроNEWS.- 2023. – №4 – С. 12-14

Консенсус щодо  лікування пацієнтів із біполярним афективним розладом // НейроNEWS. – 2023. – №3. – С.34-42

Курбанова Д.Ф. Фізичні та психоемоціональні розлади у жінок на фоні післяпологових ускладнень / Д.Ф. Курбанова // Світ медицини та  біології – 2022. – №2. – С.94-99

Мавродій В.М. Навіщо дбати про душевну рівновагу кардіологічних пацієнтів? / В.М. Мавродій // Артеріальна гіпертензія. – 2023. – №1-2. -С.30-38

Сартакова О.А. Поєднання тривоги та депресії: чому іноді лікування не допомагає? / О.А. Сартакова // Укр. мед. часопис. – 2023 – №1. – С.51-54

Фармакотерапія пацієнтів із біполярним афективним розладом // НейроNEWS. – 2023. – №4 – С.31-34