Робота, навчання, зустрічі — сьогодні все проходить за екраном монітора. Звичайно, це колосальне навантаження на очі. Чи можна зберегти хороший зір, працюючи за комп’ютером? Цілком!

Наші повіки наполегливо працюють весь день: 10 тисяч рухів зберігають очі вологими. На жаль, зосереджено дивлячись на екран, ми часом забуваємо моргати. Один із наслідків багатогодинної роботи за монітором — комп’ютерний зоровий синдром (КЗС). Від нього страждають 40% користувачів.

Ознаки КЗС: почервоніння, різі, біль, сльозливість або сухість очей, підвищена чутливість до світла. Можливо і зниження гостроти зору, поява пелени перед очима, двоїння, нечіткість контурів зображення. У групі ризику — користувачі, які вводять інформацію в комп’ютер. Менше страждають ті, хто просто читає з екрану.

Як же вберегти зір? Ми зібрали рекомендації фахівців, які допоможуть зберегти здоров’я очей і попередити зниження зорових функцій.

1. Робіть перерви на легкі вправи

Щоб попередити КЗС, переривайте кожну годину: подивіться у вікно або на віддалені від вас об’єкти, зробіть п’ятихвилинну гімнастику для очей.

Стежте за годинами. Закрийте очі і уявіть циферблат годинника — стежте очима за рухом секундної стрілки. Повторіть вправу «у зворотний бік». Так м’язи очей виконують руху, відмінні від тих, що ви робите, дивлячись в монітор.

«Постріляйте» очима. Направляйте погляд за схемою «в кут, на ніс, на предмет» по 10 разів, спочатку з відкритими, а потім із закритими очима. Відведіть очі в крайнє ліве, потім в крайнє праве положення, повторіть 10 разів. А між вправами моргайте по 15-20 разів.

Пориньте в темряву. Щоб зняти напругу з очей, використовуйте спосіб, який отримав назву «пальминг» (термін походить від англійського слова palm — долоня). Закрийте очі чистими теплими долонями, максимально розслабтесь і постарайтеся побачити перед очима повну темряву …

2.. Створіть особливі умови для роботи за комп’ютером

Звичайно, умови праці важливі. Монітор повинен знаходитися на відстані витягнутої руки — в 50-70 см від очей. Телевізор краще дивитися, сидячи на відстані не менше 4 метрів.

Стежте, щоб повітря в приміщенні не було сухим. Про всяк випадок тримайте у столі зволожуючі краплі для очей. Під час роботи ввечері включайте бічне світло (світильник чи лампу), а вдень забезпечте кімнату природним освітленням.

Пам’ятайте про гігієну. Не тріть очі немитими руками, щоб не занести інфекцію. Майте на увазі: на клавіатурі комп’ютера бактерій більше, ніж де-небудь.

3. Захищайтеся від впливу ультрафіолету

На вулиці в ясну погоду не забувайте про сонцезахисні окуляри: не тільки УФ-промені небезпечні для очей, але і занадто яскраве світло. Це правило здається вам несуттєвим, адже окуляри від сонця ніяк не впливають на роботу за монітором? Однак воно важливе в перспективі: такі окуляри попереджують пошкодження очей, відсувають розвиток хвороб сітківки. А ось для тривалої роботи за монітором обов’язково придбайте пару окулярів для комп’ютера з UV-захистом. Так очі будуть менше напружуватися.

4. Будьте на зв’язку з лікарем

Раз на рік слід відвідувати офтальмолога: він перевірить гостроту зору і оцінить загальний стан очей. Сучасні прилади допомагають виявити серйозні патології, як катаракта або кератит, на самих ранніх стадіях. Це дозволяє тримати ситуацію під контролем: наприклад, закапуючи очі спеціальними краплями, можна пригальмувати розвиток хвороби або подальшу втрату зору.

Якщо відчуваєте «пісок» або біль в очах, турбують виділення або почервоніння, не відкладайте візит до лікаря. Ще один привід для обстеження — зміна поля зору, «мушки» перед очима.

5. Додайте в раціон продукти для здоров’я очей

Ви, напевно, знаєте, як корисні для очей морква і чорниця. Так, в них багато необхідних нам бета-каротину і антиоксидантів. Але це ще не все. Листові салати і яйця містять лютеїн і зеаксантин: вони знижують ризик вікової дегенерації сітківки.

При погіршенні зору знижується концентрація цинку в сітківці. Не допускайте дефіциту цього мікроелемента! Його багато в яловичині, печінці, морепродуктах.

Ягоди, фрукти і овочі, багаті вітаміном С, захищають око від макулодистрофії — групи захворювань сітківки, при яких порушується центральний зір. А вітамін Е (його добова норма міститься в жмені мигдалю) оберігає клітини від старіння.

Обов’язково включіть в раціон жирні сорти риби. У них багато корисних жирних кислот омега-3, зокрема DHA, недолік якої викликає сухість очей. Не зайвим буде і прийом вітамінних препаратів, але перед цим варто проконсультуватися з лікарем.

Будьте здорові!

Джерело:https://bit.ly/3tyTcwH