Всесвітній день боротьби з ожирінням відзначається щорічно 4 березня з 2020 року (раніше — 11 жовтня). Це свято було організоване Всесвітньою федерацією ожиріння (World Obesity Federation), некомерційною організацією, яка співпрацює з Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Мета цього дня — сприяти глобальним зусиллям щодо зниження, запобігання та лікування ожиріння, яке стало однією з найбільших медичних криз сучасності.

Надмірна вага підвищує ризики серцево-судинних захворювань, діабету та раку. Водночас сама по собі вага – недостатній орієнтир. Орієнтуватися необхідно також на індекс маси тіла (ІМТ) і співвідношення талії до стегон.

Одним із найпопулярніших є індекс маси тіла (ІМТ).

ІМТ = маса тіла (кг) / зріст2 (м2)

Наприклад, людина має зріст 1,70 м і масу тіла 67 кг. Тоді її ІМТ дорівнює 67: (1,7 × 1,7) = 23,18.

Для дорослих людей нормальною вважається маса тіла, якщо ІМТ розташований в інтервалі від 18,5 до 25.

Коли ІМТ менший за 18,5 – це недостатня маса тіла (дефіцит маси тіла). Якщо людина почала худнути без причини й відчуває слабкість, це може бути ознакою хвороби, яку треба якнайшвидше почати лікувати.

ІМТ у діапазоні від 18,5 до 24,9 – нормальна маса тіла.

Коли ІМТ дорівнює або вищий за 25 – це надлишкова маса тіла, яку необхідно якнайшвидше зменшити.

Коли ІМТ дорівнює або вищий за 30 – це ожиріння, яке потребує лікування.

Медики називають ожиріння синдромом, який характеризується надмірним накопиченням жиру і збільшенням маси тіла. До цього призводять різні причини, серед яких необхідно виділити розбалансування калорійності харчування і рівня фізичної активності. Простіше кажучи, якщо з їжею надходить більше калорій, ніж витрачається протягом дня, то це призводить до накопичення жирових відкладень. Але причини ожиріння можуть бути і іншими:

  • захворювання – недорозвинення статевих залоз, порушення в роботі щитоподібної залози і гіпофіза, пошкодження нервових клітин гіпоталамуса, хвороба Кушинга;
  • лікування гормональними засобами для жінок, кортикостероїдами, антидепресантами тощо;
  • генетична схильність.