Інфекції є основною причиною хвороб і смертей в усьому світі. Особливо до них вразливі діти молодшого віку, літні люди, пацієнти, що страждають на хронічні хвороби, пацієнти з онкологічними захворюваннями і з імунодефіцитом.

Інфекції викликають певні мікроорганізми (патогени) – віруси, бактерії, гриби,паразити. Проникаючи в організм, вони розмножуються у сприятливому для них середовищі і можуть провокувати порушення роботи як окремих органів і систем, так і всього організму в цілому.

Розрізняють генералізовану інфекцію (збудник розповсюджується лімфогематогенним шляхом), локальну інфекцію з можливим переходом у загальну (місцева запальна реакція, що розвивається через пошкодження тканин і проникнення патогену), загальну інфекцію (проникнення збудника в кров і поширення по всьому організму), латентну інфекцію (захворювання має перебіг без симптомів, характеризується тривалим збереженням збудника в організмі) тощо.

Сезонне зниження імунітету, погана екологія, неякісне харчування і дефіцит вітамінів сприяють тому, що численні віруси та інфекції долають природні захисні механізми організму людини і отримують можливість розвиватися і мутувати. Для інфекційних захворювань характерна наявність інкубаційного періоду, тривалість якого залежить від сукупності різних факторів, починаючи від способу потрапляння віруса в організм і закінчуючи типом патогенних бактерій.

Стрімке розповсюдження вірусів та інфекцій загрожує людству виникненням неконтрольованих епідемій та пандемій. Тому використання ефективних заходів профілактики можуть істотно знизити швидкість передачі інфекції і скоротити кількість пацієнтів.

Для того щоб робити адекватні заходи безпеки з профілактики того чи іншого інфекційного захворювання, необхідно точно знати, яким чином воно потрапляє в організм людини. Виділяють наступні шляхи передачі інфекційних захворювань.

Повітряно-крапельний. Передається від людини до людини під час вдихання повітря, наповненого бактеріями, які виділяються хворими при кашлі та чханні. До цього виду захворювань відносяться COVID-19, всі типи гострих респіраторних вірусних інфекцій: грип, коклюш, кір, вітряна віспа, краснуха, туберкульоз, а також менінгококова та аденовірусна інфекції. Про новий коронавірус COVID-19 мова піде далі.

Фекально-оральний. Передається через заражені харчові продукти, брудні руки, воду, що містить патогенні бактерії. Передача подібним шляхом характерна для дизентерії, ентероколіту, сальмонельозу, різних видів кишкових інфекцій, поліомієліту, дифтерії, скарлатину, гепатиту А, лептоспірозу тощо.

Контактно-побутовий. Передається при безпосередньому контакті із збудником інфекції або через заражені побутові речі. Такими захворюваннями можуть бути герпес, короста, правець, газова гангрена, гельмінти, бруцельоз, також COVID-19.

Трансмісивний. Передається через укуси комах (висипний тиф, малярія, чума, енцефаліт), а також через плаценту від матері до дитини – в тому випадку, якщо вагітна жінка інфікована будь-яким вищезазначеним інфекційним захворюванням незалежно від традиційного шляху його передачі.

Статевий шлях передачі – вірусний гепатит В, С, ВІЛ, СНІД, генітальний герпес, сифіліс, гонорея тощо.

Передача інфекцій через кров – вірусний гепатит В, ВІЛ.

Як і будь-які інші хвороби, інфекційні захворювання простіше не допустити, попередити, ніж потім лікувати. Для цього використовується профілактика інфекційних захворювань, яка дозволяє попередити розвиток інфекційного процесу.

Виділяють загальну та індивідуальну профілактику. Індивідуальна профілактика передбачає щеплення, загартовування, прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом, правильне харчування, дотримання правил особистої гігієни, відмова від шкідливих звичок і багато чого іншого.

Загальна профілактика включає систему заходів по охороні здоров’я колективів: створення здорових і безпечних умов праці і побуту на робочому місці.

Для підтримання хорошого імунітету і як наслідок, зниження сприйняття організму людини до захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом, необхідно здійснювати такі заходи, як загартовування організму з використанням різних водних процедур, виконання регулярних фізичних вправ, пробіжок, щоденне вологе прибирання з використанням дезінфікуючих засобів. Також промивання слизових рота і носа спеціальними антисептичними розчинами, дотримання основних правил особистої гігієни.

Обмежуйте соціальні контакти в період розповсюдження інфекції, відмовтесь від відвідувань місць скупчення людей і розважальних заходів до моменту закінчення епідемії.

Останні заходи особливо актуальні для COVID-19.

Заходи профілактики орально-фекальних інфекційних захворювань.

Для того щоб надійно захистити себе від подібних захворювань, потрібно дотримуватися правил зберігання продуктів харчування і прислуховуватися до таких порад:

Завжди мийте руки з милом після відвідування вулиці, туалету, після контакту з тваринами. Не їжте сирі м’ясо та рибу, ретельно готуйте їх і термічно обробляйте. Пийте тільки кип’ячену або бутильовану воду. Ретельно слідкуйте за терміном придатності, що вказаний на пакуваннях продуктів. Не зберігайте готові продукти у холодильнику більше п’яти днів. Під час купання у відкритих водоймах уникайте заковтування води.

Заходи профілактики контактно-побутових інфекційних захворювань.

Для того щоб захистити свій організм від проникнення хвороботворних вірусів та інфекцій, лікарі-інфекціоністи розробили такі заходи: необхідно ретельно обробляти предмети і речі, що використовуються одночасно великою кількістю людей, наприклад іграшки у дитячому садочку. Потрібно дотримуватися особистої гігієни, мати свій рушник і уникати відвідування місць загального користування – наприклад сауни.

Медичних препаратів, спрямованих на профілактику даної групи інфекцій, не існує. Крім вакцини від правцю.

Заходи профілактики трансмісивних інфекційних захворювань.

Дотримуючись простих заходів безпеки, можна максимально убезпечити себе від зараження захворюваннями, що передаються таким шляхом. Для цього необхідно уникати довгих прогулянок в лісі або лісосмузі, також парках, скверах міст у період підвищеної активності комах, що передають інфекції. Слід відмовитися від подорожей у екваторіальні країни.

Вагітним жінкам слід суворо дотримуватися всі вказівки лікуючого лікаря і вести здоровий спосіб життя. Якщо породілля має в анамнезі хоча б одне із вищевказаних захворювань, то з метою запобігання інфікування плоду під час пологів і заради здорового майбутнього дитини, лікар може обрати оперативний спосіб розродження.

Спалах і розповсюдження нового коронавірусу COVID-19 розпочалося наприкінці 2019 року. Перший випадок був зареєстрований у провінції Хубей, Китай. Сьогодні вірус проник у всі країни і на всі континенти земної кулі. Новий коронавірус COVID-19 встиг увійти в статус пандемії. Пандемія від епідемії відрізняється у масштабі розповсюдження, який набагато більший за регіональне захворювання.

У Рівненській області щодня фіксують кількасот нових випадків захворювання на COVID-19. Також кілька десятків людей щодня помирають від ускладнень, спричинених COVID-19. Оперативний штаб при Рівненській обласній держадміністрації цілодобово впроваджує всі необхідні заходи задля того, щоб не допустити більш потужного спалаху цієї інфекції. Обласна Програма «Запобігання поширенню, діагностики та лікування на території Рівненської області COVID-19» активно спрямовує кошти на закупівлю апаратів штучної вентиляції легень, кисневих концентраторів, необхідного устаткування для лабораторій та ліків. Також для медичного персоналу закуповуються засоби індивідуального захисту та дезінфікуючі засоби.

В області здійснюється постійний моніторинг епідеміологічної ситуації. Цілодобовий оперативний штаб при Рівненській ОДА щодня інформує громадськість і нагадує про заходи захисту та безпеки від COVID-19.

Для того, щоб мінімізувати ризики зараження, кожній людині слід ретельно ознайомитися із всією достовірно відомою інформацією про це складне захворювання.

Коронавірус COVID-19 розповсюджується через краплі, які утворюються, коли інфікована людина кашляє або чхає. Крім того, вірус може розповсюдитися через брудні поверхні, наприклад дверні ручки. Після дотику до брудних поверхонь залишається доторкнутися до очей, носа, рота для того, щоб піддати себе ризику коронавірусного захворювання.

Ймовірність зараження COVID-19 надзвичайно висока: в середньому один інфікований може заразити ще трьох людей. Тому дуже важливо дотримуватися заходів безпеки для стримування і розповсюдження нового вірусу.

Як знизити ризик зараження на COVID-19? Ось деякі важливі поради для повсякденного життя.

Найбільш важливою порадою, без сумніву, є гігієна рук. Руки потрібно мити завжди, навіть після контакту з домашнім улюбленцем. Для профілактики також підійдуть протирання рук вологими серветками і дезінфікуючими розчинами.

Не можна стискати руки і цілувати у щоки своїх знайомих під час зустрічі. Варто утриматись від таких контактних вітань. Пам’ятайте, у нинішній ситуації варто уникати будь-якого фізичного контакту.

Тримайте руки подалі від обличчя, очей, носа та рота. Адже патогенні мікроорганізми легко переходять із рук до слизових оболонок вищеназваних частин обличчя.

Всі ми звикли кашляти і чхати у долоні, проте це тільки допомагає розповсюдженню коронавірусної інфекції. Тому що вірус залишається на долонях і легко передається через дотик.

Регулярно провітрюйте приміщення, тому що в них кількість вірусів у повітрі значно зростає. Регулярне провітрювання (3-4 рази на день, по 10 хвилин) протидіє вірусам і знижує ризик зараження. Також це покращує клімат у приміщенні і запобігає пересиханню слизових оболонок носа і рота.

На вулиці, у людних місцях тримайте дистанцію, принаймні метр-півтора. Таким чином можна уникнути вдихання коронавірусних крапель, якщо людина поруч з вами інфікована. Також на вулиці, у транспорті та інших людних місцях носіть маску на обличчі.

Уникайте предметів загального користування, регулярно очищуйте поверхні і пристрої, до яких ми торкаємося, наприклад, клавіатура комп’ютера, екран смартфона, пульти від телевізорів, дверні ручки тощо. Їх слід обробити дезінфікуючими розчинами, а потім помити руки.

Чи можна вилікувати новий коронавірус COVID-19? Звісно, можна. Проте на сьогодні ще не існує противірусного засобу від нового коронавірусу – так само немає специфічного лікування від більшості інших респіраторних вірусів, що викликають застудні захворювання. На випадок розвитку пневмонії під час захворювання на COVID-19, лікування спрямоване на підтримання функції легенів.

Люди будь-якої вікової категорії ризикують заразитися коронавірусом COVID-19. Загальноприйнято, що вік 15-88 років складає найбільш уражену вікову категорію. Проте, як у випадку більшості інших вірусних респіраторних захворювань, діти і особи старше 65 років, також люди з ослабленою імунною системою та хронічними захворюваннями – у зоні ризику тяжкого перебігу хвороби.

Пам’ятайте, яким би тяжким не було будь-яке вірусне захворювання, прості заходи безпеки рятують життя.