Днями у нашій медичній бібліотеці пройшов захід, присвячений вірусним гепатитам. Захід провела провідний бібліотекар Лариса Федорчук.
Відомо, що захворюваність на вірусні гепатити в нашій країні і в світі не зменшується. У світі понад мільярд людей щороку страждає на вірусні гепатити різних типів.
У Рівненській області кількість хворих, які знаходяться на диспансерному обліку з приводу хронічних вірусних гепатитів, за останні роки дещо зменшилась. У 2020 році таких хворих було близько шести тисяч. У минулі роки їх кількість доходила до 10 тисяч пацієнтів. Для третини хворих це закінчується цирозом печінки, ще третина щороку помирає від різних ускладнень.
Гепатит – це загальна назва гострих і хронічних запальних захворювань печінки. Гепатит може виникнути через різні причини, про які варто знати кожному, щоб своєчасно попередити розвиток гепатиту або його загострення, якщо гепатит перейшов у хронічну форму.
Вірусні гепатити є таких типів: A, B, C, D, E, F, G. На відміну від лікарських, автоімунних та інших незаразних гепатитів, вірусні проявляються не тільки жовтяницею, збільшенням печінки, головним болем, високою температурою, нудотою і блюванням. Необхідно знати, що від деяких вірусів, наприклад, C, позбутися дуже важко, а всі заходи лікування зводяться до зняття симптомів і загальмуванням репродукції вірусу.
Ці гепатити представляють величезну проблему у зв’язку з тягарем захворюваності і смертності, до яких вони призводять. Крім того, вони викликають епідемічні спалахи і швидко розповсюджуються серед людей. Наприклад, гепатити B і C спричиняють розвиток хронічної хвороби у сотень мільйонів людей і є найрозповсюдженішою причиною цирозу печінки і раку печінки у світі.
Причиною гепатиту A і E є вживання в їжу забруднених харчових продуктів та води. Гепатити B, C і D зазвичай розвиваються в результаті парентерального контакту з інфікованими рідинами організму. Передаються ці віруси за допомогою переливання зараженої крові та її компонентів, інвазивних медичних процедур з використанням брудного устаткування. Гепатит B також передається від матері до дитини під час пологів, а також при сексуальних незахищених контактах.
Віруси гепатитів передаються переважно з біологічними рідинами людини, але мають стійкість у зовнішньому середовищі – здатні зберігатися у воді та на медичних голках до декількох тижнів. Щоб уникнути зараження вірусними гепатитами, необхідно повністю обірвати ланцюги ймовірного зараження, оскільки навіть найстійкіший імунітет не здатний усунути розвиток клінічної картини. Крім того, необхідно враховувати, що гепатити B і C – найстрашніші його форми, що здатні передаватися від матері до дитини.
Профілактика вірусних гепатитів особливо актуальна в наш час.
Дотримання особистої гігієни допомагає у профілактиці зараження вірусами гепатиту A та E з фекально-оральним шляхом передачі.
Кров та інші біологічні рідини пацієнтів з гострим інфекційним гепатитом B, C вважаються зараженими. Рекомендується бар’єрний захист, проте ізоляція хворих лише трохи зменшує розповсюдження гепатиту A і не впливає на розвиток гепатитів B і C.
Зараження гепатитами внаслідок трансфузій мінімізовано за рахунок скринінгу всіх донорів на гепатити B і C.
Проти вірусних гепатитів можуть діяти прості правила:
- Слід ретельно мити руки.
- Не використовувати спільно голки, шприци для ін’єкцій.
- Не використовувати спільно зубні щітки, бритви, манікюрні ножиці.
- Практикувати безпечний секс з презервативом.
До вірусних гепатитів слід відноситися не як до вироку, а як до можливості змінити свій спосіб життя і мислення з небезпечного на безпечний. Це рішення залежить від нас!
Залишити відповідь