В 1987 році Генеральна Асамблея ООН постановила відмічати 26 червня Міжнародний день боротьби з наркоманією.

В світі  налічується близько 250 мільйонів наркоманів.

В Україні кожен рік від наркотиків вмирають 10-12 тисяч людей.

Що таке наркоманія? Це особлива хвороба, хворобливий потяг або пристрасть до наркотичних речовин, які вживаються різними засобами: вдиханням, курінням, внутрішньовенними ін’єкціями. Усі наркотичні речовини є сильною отрутою, токсинами для організму, які є дуже небезпечними, оскільки молодий зростаючий організм  дуже швидко призвичаюється до нього і зупинитися часто дуже важко, майже неможливо.

Величезна проблема сьогоднішнього суспільства полягає у тому, що наркотики вживають  молоді люди, підлітки.  Чому наркоманія виникає саме у молоді? Особистісна та ідейна незрілість, невизначеність соціальної ролі молодої людини, надмірні протести проти влади дорослих і чимало інших причин штовхають підлітків до наркоманії. Молодь ставить власні фізіологічні потреби та чуттєві задоволення понад емоційно-вольовий контроль власної поведінки – і цей фактор є сприятливим для причини виникнення наркотичної залежності.

Багато підлітків-наркоманів визнають, що вперше вживали наркотики заради цікавості. Вживання наркотиків серед молоді є модним, а також є можливість поринути у світ оманливої ілюзії. Насправді молоді наркомани обманюють самих себе, вони бажають відгородитися від усього світу, від повсякденної рутини. Нам відомо, що наркотики дають блаженне забуття, вони у хворій уяві наркомана створюють фантастичний світ, якого насправді не існує.

Чи є вихід з цього становища?

Авжеж, якщо батьки або небайдужі оточуючі люди згідні прийти на допомогу і мають витримку, терпіння і віру у підлітка. У нашій країні є наркологічні диспансери, реабілітаційні центри і чудові фахівці, які завжди прийдуть на допомогу. Є служби, які займаються такими важкими проблемами підлітків, так звані “телефони довіри”. Проте це зовсім не легкий шлях. Це тривала боротьба за здоров’я і життя  дитини, яка потрапила у біду.

Проблема боротьби з наркоманією вже давно  стала глобальною справою для всіх країн світу. Всі країни повинні об’єднатися і докласти спільних зусиль, щоб разом подолати наркотичну навалу. Саме до цього закликає Всесвітня організація охорони здоров’я.

Профілактика наркоманії спрямована на попередження виникнення захворювання. Проводяться  заходи, які сприяють формуванню здорового способу життя, попередженню першої проби наркотичної речовини та боротьби з неадекватним поводженням підлітків.

Система покарань та заборон представлена в Україні карним законодавством, правоохоронними органами, що контролюють його виконання та здійснюють виконання покарань стосовно осіб, що порушують це законодавство. Держава контролює легальний ринок медикаментів, що можуть бути об’єктом зловживання, а також строго переслідує всіх учасників нелегального оберту психотропних та наркотичних засобів.

До адміністративних заходів спрямованих на стримування наркоманії серед молоді, можна віднести заборону продажу до визначеного віку тютюнових  виробів, спиртних напоїв. До системи покарань і заборон відноситься існуюча система наркологічного обліку (профілактичного та диспансерного) у наркологічних установах.

Варто пам’ятати, що успіх спасіння охоплених наркотичним дурманом молоді залежить не від лікаря, не від психолога чи іншого спеціаліста, а насамперед від нас самих, від того, які ми будуємо стосунки з власними дітьми, як ми виховуємо їх у сім’ї, у школі, у суспільстві.

 

Список рекомендованої літератури з фонду нашої бібліотеки:

Аналіз стану організаційно-методологічного підходу моніторингу наркоситуації в Україні та пропозиції щодо його удосконалення /І.Я.Пінчук // Вестник ассоциации психиатров Украины. – 2015. – №1. – С.28-31.

Антонен Арто: лиш довгий пронизливий крик // НейроNEWS. – 2021. – №4 – С.56-62.

Бойко Д.І. Залежність рівня алекситимії від компонентів психосоціальної адаптації у чоловиків, які зловживають  психоактивними речовинами /Д.І. Бойко // Актуальні проблеми сучасної медицини. – 2021. – №3. – С.47-52.

Пінчук І.Я. До питання стандартів діагностики наркогогічних розладів //Вестник ассоциации психиатров Украины. – 2015. – №1. – С. 17-20.

Подолян В.М. Підліткова наркоманія в Україні: соціальний та психологічний аспекти / В.М. Подолян // Сімейна медицина. – 2021. – №2-3. – С.20-23.

Саута Л.А. Опыт терапии зависимостей (Наркомания) // Вестник ассоциации психиатров Украины. – 2015. – №1. – С. 41-48.