19 серпня  – Всесвітній день гуманітарної допомоги.

Щороку 19 серпня з ініціативи ООН відзначається Всесвітній день гуманітарної допомоги.

Метою Всесвітньої організації охорони здоров’я та інших міжнародних  організацій є розширення знань про гуманітарну спільноту, про те, що роблять гуманітарні працівники та з якими труднощами вони стикаються, демонстрація своєї гуманітарної діяльності для неурядових та міжнародних організацій, спогади про тих, хто загинув або отримав травми під час гуманітарних операцій, а також привернення уваги світу до конфліктів і криз, які досі тривають.

Важко точно дізнатися щорічний обсяг наданої гуманітарної допомоги, тому що немає єдиної бази даних для цієї звітності. Крім того, жодна організація не зобов’язана оприлюднювати точну суму тієї допомоги, яку вони надають. Іноді це просто не можливо. При цьому, тільки за деякими оцінками 2013 року, загальний обсяг гуманітарної допомоги у всьому світі склав приблизно 22 млрд. доларів США. У 2015 ця сума наблизилася до 28 млрд. доларів. США.

Близько 78% міжнародної гуманітарної допомоги надходять через офіційні урядові організації, в кінцевому рахунку від платників податків. Решта від приватних і благодійних організацій, від благодійних фондів та від корпорацій.

Найбільшим урядовим донором є США, за якою слідує Великобританія. Приблизно одна шоста частина прямих іноземних інвестицій уряду Великобританії (не включаючи вклади, зроблені через Організацію Об’єднаних Націй і Європейський союз) використовується на гуманітарну допомогу.

У 2014 році майже дві третини фінансування міжнародної гуманітарної допомоги всіх урядів були спрямовані через шість установ Організації Об’єднаних Націй.

За даними ООН, за минуле десятиліття число людей, які постраждали від гуманітарної кризи, подвоїлася. У 2015 році більш ніж 76 мільйонів осіб з 31 країни потребували такої допомоги.

Згідно з даними двох недавніх досліджень, кожен витрачений долар, особливо у відповідь на ранній кризовий випадок, дуже ефективний і дозволяє скоротити від 4 до 5 доларів, які необхідно буде виділити для подолання повномасштабної катастрофи.

Конфлікти, стихійні лиха та інші надзвичайні ситуації постійно загрожують життю і здоров’ю багатьох мільйонів людей. Під час цих криз тисячі відданих справі гуманітарних працівників з багатьох країн світу докладають зусилля для надання сприяння постраждалим людям, підтримки місцевих органів управління в доставці необхідної допомоги.

Через російську збройну агресію в Україні гуманітарні потреби мешканців нашої країни постійно зростають. Війна загрожує життю та здоров’ю багатьох мільйонів людей. Тисячі відданих справі гуманітарних працівників з багатьох країн світу докладають зусиль для надання допомоги нашої країни.

Масштабно виріс й український волонтерський рух. До гуманітарної діяльності долучились десятки благодійних організацій і волонтери з усієї держави.

Всесвітній день гуманітарної допомоги заснований Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я та іншими міжнародними організаціями, які привертають увагу до ролі гуманітарних працівників і згадують тих з них, хто загинув або отримав травми під час виконання своїх життєво важливих обов’язків.

 

Список рекомендованої літератури:

  •      Абанкіна А. За яким алгоритмом мед закладу отримувати гуманітарну допомогу / А. Абанкіна // Управління закладом охорони здоров’я. – 2022. – №5/6. – С. 54 – 61.
  •  МОЗ затвердило порядок знищення й утилізації гуманітарних ліків і медвиробів // Довідник головної медичної сестри. – 2024. – №3. – С. 6
  • Оформлюємо гуманітарну допомогу: запитання – відповідь // Управління закладом охорони здоров’я. – 2022. – №5/6. – С. 78
  • Чи може КНП надавати пацієнтам ліки, що надійшли як гуманітарна допомога: запитання – відповідь // Управління закладом охорони здоров’я. – 2022. – №8. – С. 79.