У першій половині жовтня Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) відзначається міжнародною громадськістю під загальним гаслом Всесвітнього дня запобігання самогубствам (World Suicide Prevention Day).
В Україні Всесвітній день психічного здоров’я відзначають з
1992 року.
Цей день створений, щоб привернути увагу до проблеми та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.
Психічне здоров’я – стан душевного благополуччя, що
характеризується відсутністю хворобливих психічних проявів та
забезпечує адекватну до умов дійсності регуляцію поведінки та
діяльності. Зміст поняття не вичерпується медичними та
психологічними критеріями, у ньому завжди віддзеркалюються
суспільні та групові норми і цінності, які регламентують духовне
життя людини.
Міністерство охорони здоров’я України підготувало проект Концепції Державної цільової програми охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1018-р. Метою Програми визначено створення цілісної, ефективної системи охорони психічного здоров’я, яка функціонує в єдиному міжвідомчому просторі, забезпечує покращення якості життя та дотримання прав і свобод людини.
Позитиний настрій – найголовніше в житті. Саме оптимізм не дозволяє впасти в депресію, нервувати через дрібниці, які руйнують імунітет, впливають на внутрішні відчуття, від яких залежить здоров’я.
Негативний психо-емоційний стан викликає:
- зниження працездатності;
- погіршення стосунків та взаєморозуміння із оточуючими людьми;
- погане самопочуття (фізичне та психічне) погане самопочуття (фізичне та психічне).
Критеріями психічного здоров´я людини є: зрілість пізнавальної, емоційно та вольової сфер особистості; здатність керувати своєю поведінкою; здатність вибирати життєві цілі та розумно планувати їхнє досягнення; позитивний настрій; задоволення від діяльності, життя, спілкування; розуміння прекрасного, комічного й трагічного; відчуття щастя, тощо відчуття щастя, тощо.
Психічні розлади можуть виникнути у будь-якому віці у людей. Тому будьмо уважними один до одного, оберігаймо своє психічне здоров’я та пам’ятаймо про людей з психічними розладами, які поруч. Перед душевною недугою усі – рівні.
Стреси стали складовою частиною життя сучасної людини. Люди борються з ними, не замислюючись про те, що потрібно не боротися, а не допускати їх.
В даний час ще одним негативним фактором для психічного здоров’я населення стала пандемія Covid-19, що порушила звичне життя людей.
- Психічне здоров’я дітей під час пандемії COVID-19
Дійсно, пандемія взяла своє. Відповідно до попередніх висновків міжнародного опитування дітей та дорослих, проведеного ЮНІСЕФ та Міжнародною асоціацією Геллап у 21 країні, яке було розглянуто у Щорічній доповіді про становище дітей у світі в 2021 році, в середньому кожна п’ята опитана молода людина у віці 15-24 років зазначила, що часто почувається пригнічено та не має інтересу до того, щоб робити повсякденні речі в житті.
Для психічного здоров’я, важливо дотримуватися загальних рекомендацій щодо запобігання нервового перенавантаження:
- Спорт і правильнее харчування. Збалансований раціон і помірне фізичне навантаження – запорука міцних судин, нервової системи і сильного імунітету.
- Глибокий сон не менше 7-8 годин. Сон сприяє швидкому відновленню організму, а відповідно, більшої стійкості до стресових ситуацій.
- Хобі, заняття за інтересом. Неодноразово доведено, що заняття улюбленою справою змушує організм виділяти «гормон радості».
- Спілкування з цікавими і позитивними людьми. Позитивно налаштована людина заряджає оточуючих енергією, живлячи і себе, і інших.
- Стресові ситуації можуть вилитися в серйозні психічні розлади, наслідки яких можуть стати незворотними і фатальними.
Отримати консультацію і кваліфіковану медичну допомогу при різних порушеннях психічного здоров’я можна в Рівненському обласному центрі психічного здоров’я населення за адресою: вул. Дубенська, 64, м.Рівне, Рівненська область (контактний телефон (0362) 632-609.
Залишити відповідь