Хронічні хвороби нирок займають особливе місце серед хронічної патології, оскільки вони широко розповсюджені (зустрічається у кожного 10-го мешканця Землі) а їх розвиток пов’язаний з погіршенням якості життя населення. На хронічні хвороби нирок страждає, у більшій мірі, працездатна частина населення. Не дивлячись на те, що існують прості та доступні методи ранньої діагностики, у значної кількості пацієнтів хронічні хвороби нирок виявляється на термінальній стадії, коли вже втрачена можливість «зупинити» прогресування процесу за рахунок нефропротекторної терапії.

Щоб зберегти нирки здоровими, необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

Для нормальної роботи нирок необхідно випивати за добу не менше 1,5 л води (при відсутності набряків, ниркової або серцевої недостатності). Якщо ви активно займаєтесь спортом, кількість рідини необхідно збільшити із-за інтенсивного потовиділення. Не можна заміняти воду літрами кави або газованих напоїв, так як вони провокують утворення в нирках каменів.

Правильне харчування. Достатня кількість в раціоні овочів та фруктів з підвищеним вмістом вітаміну А: морква, солодкий перець, зелень петрушки, кропу, а також тих, які володіють сечогінною дією – гарбуз, кавун, диня, яблука та сливи. Ідеальним засобом для нирок є сік або морс з журавлини, які володіють слабкими антибактеріальними властивостями. Необхідно обмежити вживання повареної солі.

Нирки люблять горизонтальне положення, в якому покращується кровопостачання. Це, можливо не має особливого значення для здорових людей, але треба враховувати цю рекомендацію при захворюваннях нирок.

Помірні фізичні навантаження. Для профілактики опущення нирок показані латиноамериканські та східні танці, вправи «велосипед», плавання. Щоденні прогулянки та ходьба найпростіший спосіб підтримувати функцію нирок. Найбільш улюблена поза для нирок колінно-ліктьова (стоячи навколішки та спираючись на коліна та лікті) – 5 хвилин на день в такій позі дозволяє покращити роботу нирок. Особливо це корисно для вагітних жінок.

Правильне взуття. Виключити тривале носіння взуття на високих підборах – це змінює положення кісток тазу, а з ними і положення нирок. Влітку корисно ходити босоніж по гравію, траві.

Одежа. Якщо ваші нирки нездорові, то відмовтесь від тісних брюк, шортів, юбок, які погіршують кровообіг в малому тазі. Жінки повинні відмовитись від коротких спідниць в холодну пору року, і навіть влітку.

Треба пам’ятати, що шкодить природному фільтру організму

1 Вживання занадто солоних страв і газованих напоїв. Встановлено, що дві або більше порції штучно підсолодженої газованої води в день двократно погіршують роботу нирок. Причиною хвороб нирок може бути і неконтрольоване вживання мінеральної лікувальної води без консультації з лікарем. Надмірне вживання солі більше 5 г на добу призводить до підвищення артеріального тиску та затримці рідини.

2. Алкоголь – один з основних ворогів здорових нирок, який може призвести до розвитку ниркової недостатності. Це відноситься і до слабоалкогольних напоїв, пива.

3.Різке схуднення. Жорсткі дієти можуть сильно зменшити кількість жиру навколо внутрішніх органів, у тому числі нирок, що загрожує їх опущенням. Небезпечні для нирок також безсольові дієти та білкові дієти (зайві білки розщеплюються з утворенням кінцевих продуктів азотистого розпаду- креатиніну, сечовини, сечової кислоти, які шкодять організму і повинні виводитися нирками).

4 Погано впливають на нирки парникові овочі та фрукти які вирощують з використанням пестицидів. Нирковими провокаторами є шпинат, щавель, велика кількість шипшини Не люблять нирки і продукти з надмірною кількістю залізовмісних сполук: стара свинина, лівер.

5. Не затримуйте надовго сечопуск, коли хочете до туалету. Повний сечовий міхур стає менш еластичним і сеча у невеликих кількостях потрапляє в уретру, створюючи ідеальне середовище для розмноження бактерій. Тому в туалет краще ходити по першому позиву.

6. На нирки погано діють хронічні вогнища інфекції. (ангіни, хронічні тонзиліти, гайморити, карієс) . З одного боку вони викликають постійну, хоч і незначну інтоксикацію, а з іншого – збудники з током крові можуть потрапляти в нирки і викликати запалення (особливо стрептококова інфекція). Тому необхідно проводити своєчасне лікування.

7. Нирки не люблять холод. Небезпечно сидіти на чомусь холодному та вологому, на камені, на сирій землі. З цієї причини захворювання нирок часто виникають у туристів, альпіністів, рибалок, які ночують у холодних умовах. Небажано довго перебувати в холодній воді. Небезпечно взагалі, а в літньому віці особливо, в холодну пору року носити короткі куртки, жінкам — ходити в легких спідницях із тонкими колготками.

8. Небезпечним для нирок є безконтрольний прийом різних лікарських засобів, в першу чергу, протизапальних та знеболюючих, деяких антибіотиків.

Дотримання  цих простих правил дозволить на довгі роки зберегти здоров’я.

Джерело: https://bit.ly/3J2ncIm