«Три найсмачніших запахів?

Запах гарячої кави, свіжої випічки і сторінок нової книги»

Надія Ясмінска.

«Дивно, як легко забувається все, крім запахів»

Еріх Марія Ремарк.

 

Нюх являється почуттям, що збагачує наші емоції і здатний міцно зафіксувати запах у нашій пам’яті. У щоденному житті ми не згадуємо про нього й приймаємо нюх як даність.

Ще недавно відсутність нюху зустрічалася у практиці оториноларингологів нечасто. Це були рідкісні пацієнти – в основному з черепно–мозковими травмами або з поліпами носової порожнини, рідше при сильній застуді.

Найчастіше відсутність нюху зустрічається у неврологічній практиці, наприклад, зниження нюху або його порушення можуть виникнути за 4–6 років до виникнення хвороби Альцгеймера, Паркінсона, Гетінгтона тощо. Також деякі види епілепсії супроводжуються до початку нападу порушенням або загостренням нюху.

У загальній популяції пацієнтів скарги на різку втрату нюху були рідкими. Проте з 2020 року ситуація радикально змінилась. Причиною стала нова коронавірусна інфекція COVID–19.

Більшість коронавірусних пацієнтів, близько 80%, відмічають повну втрату нюху – аносмію, або нюху і смаку – агевзію. Інколи це яскравий, єдиний і тривалий симптом COVID–19. Частота аносмії при коронавірусу настільки висока, що лікарі вважають його індикатором коронавірусу на рівні ПЛР–тесту. У лікарській практиці навіть зустрічаються випадки депресії серед пацієнтів, через тривалу аносмію і неможливість відчути вранці аромат кави.

Проте більшість пацієнтів, що втратили нюх на тлі COVID–19, одужують протягом першого місяця. Вся справа в особливості ураження нюхових рецепторів, які підтримують клітини нюху. Отже, вірус зачіпає не самий рецептор і нюховий нерв, а клітини, з яких утворюються нові клітини–рецептори на заміну старим. Таким чином, нервові закінчення не оновлюються. Нейрогенез – це взагалі тривалий процес.

Чи існує лікування втрати нюху на тлі COVID–19?

Ні, наразі такого лікування не існує. Проте лікарі використовують деякі інструменти, які можуть пацієнтам допомогти відновити свої нюхові здібності.

Це нюхова гімнастика або нюховий тренінг. Нюховий тренінг складається із серії вправ, метою яких є навчити пацієнта знову розпізнавати запахи. За допомогою набору відомих запахів, пов’язаних з прямими образами, пацієнт тренує свій нюх і нюхову пам’ять. Функціонування засноване на здатності мозку розпізнавати, зберігати і запам’ятовувати запахи, співвідносячи їх з побаченим і почутим. Наприклад, парфумер, винороб або дегустатор володіють здатністю розпізнавати і запам’ятовувати запахи, яка набагато перевершує середній рівень тієї ж здатності населення. Це відбувається через те, що в них добре розвинений нюх.

Тренування нюху повинно здійснюватись щонайменше два рази на день, вранці і ввечері, протягом трьох місяців. Якщо у пацієнта не відновлюється нюх, тренування можна продовжити.

Зазвичай лікарі радять тренувати нюх різкими запахами: наприклад, ефірними оліями, парфумами, спиртом, або запахами їжі. Інші методи лікування повинні забезпечити хороший нейрогенез – вітаміни групи B і D. А також використовувати фізіотерапію, що буде стимулювати нервову передачу.

Швидкість відновлення нюху після перенесеного COVID–19 у кожної людини індивідуальна. Все залежить від його фізіологічних особливостей і темпів відновлення нервової тканини. Доки людина не втратила нюх і смак, складно усвідомити, як це важливо для якісного та повноцінного життя.

Список рекомендованої літератури:

Гущук І. COVID–19: що відомо про вірус та як ВООЗ радить протидіяти хворобі // Довідник головної мед. сестри. – 2020. – № 4. – С. 12–14.

Задорожна В. І. Коронавірус 2019–№COV: нові виклики охороні здоров’я та людству // Інфекційні хвороби. – 2020. – № 1. – С. 5–15.

Нарушения обоняния и вкусовой чувствительности, ассоциированные с COVID–19 / Е. Л. Малец [и др.] // Оториноларингология. Восточная Европа. – 2020. – Том 10, № 4. – С. 360–370.

Павельчик А. Чи можна відчути запах хвороби? // Фармацевт практик. – 2020. – № 7/9. – С. 12–14.

Протокол “Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID–19)” // Український медичний часопис. – 2020. – Т. 1, № 2. – С. 4–7.

Раптова втрата нюху може свідчити про коронавірусну хворобу // Фармацевт практик. – 2020. – № 4. – С. 25.

Телець Ю. Міф чи правда: 15 фактів про COVID–19 // Довідник головної мед. сестри. – 2020. – № 5. – С. 58–60.

Шушляпина Н. О. Оценка характеристик носового дыхания на микроуровне при диагностике респираторно–обонятельных нарушений // Експерим. і клініч. медицина. – 2018. – № 4. – С. 17–24.

Як довго коронавірус зберігає активність у різних умовах // Фармацевт практик. – 2020. – № 4. – С. 37.

Chen Yu. Новий коронавірус: структура геному, реплікація та патогенез // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. – 2020. – № 1. – С. 19–21.