Степан Васильович Руданський (6 січня 1834 — 3 травня 1873) — видатний український поет, гуморист, перекладач, етнограф та лікар. Його творчість і діяльність залишили глибокий слід в українській культурі та медицині.
Ранні роки та освіта
Руданський народився в селі Хомутинці (нині Вінницької області) у сім’ї священника. Освіту здобув у Шаргородській духовній школі, а потім у Подільській духовній семінарії. В юності він цікавився літературою, етнографією і народною творчістю. У 1855 році Руданський вступив до Петербурзької медико-хірургічної академії, залишивши духовну освіту. Тут він отримав медичну підготовку, яка згодом стала основою його лікарської діяльності.
Лікарська діяльність
Після завершення навчання Степанський Руданський працював лікарем у Криму, зокрема в місті Ялта. Там він здобув популярність як кваліфікований медик, який віддано допомагає своїм пацієнтам, незалежно від їхнього соціального статусу чи матеріального становища. У Ялті  займав посаду міського лікаря, завідуючого лікарнею, лікаря в алупкинських маєтках Воронцова, карантинного лікаря в порту і навіть лікаря Ялтинського повіту. Його гуманізм і турбота про хворих здобули його пошану серед місцевих жителів.
Творчість
Степан Руданський відомий передусім своєю літературною спадщиною. Його гумористичні твори, народні співомовки та поезії стали яскравим явищем в українській літературі. Творчість Руданського жанрово різноманітна: балади, ліричні пісні, романси, віршові гуморески, байки та поеми історичного (“Олег – князь київський”, “Павло Полуботок”, “Павло Апостол”, “Іван Скоропадський”, “Мініх”) і алегоричного змісту, “український дивоспів” під назвою “Чумак”, переклад із стародавнього епосу (“Слово о полку Ігоревім”, “Краледворський рукопис”, “Іліада”, “Батрахоміомахія”).
Співомовки
Руданський створив жанр співомовок — коротких гумористичних віршів, що побудовані на діалогах. У цих творах він майстерно поєднав гумор, іронію та мудрість, відображаючи характерні риси українського народу. Відомі співомовки: «Запорожці у короля»,«Козак і король»,«Добре торговалось»