16 серпня проводиться Міжнародний день поширення інформації про шизофренію. Ці серпневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний характер.

Психічне здоров’я є невід’ємним і важливим  компонентом загального здоров’я, оскільки людина не вважається повністю здоровою без наявності психічного здоров’я.

Шизофренія  (від дав. гр. «розщеплювати», «розколювати» + «розум, мислення, думка»), що характеризується розпадом процесів мислення та емоційних реакцій.

Шизофренія – одне з найсерйозніших розладів психічного здоров’я, яке впливає на повсякденне життя пацієнта. Причини розвитку цього захворювання досі не зрозумілі до кінця. Ця хвороба виражається в фундаментальному розладі мислення. Але її прояви настільки різноманітні, що деякі фахівці вважають шизофренію не окремим захворюванням, а групою розладів.

Чому виникає шизофренія?

Кожен випадок особливий. Є декілька чинників, які можуть спричинити хворобу. Шизофренія часто передається в спадок, однак за це не відповідає жоден ген. Скоріше деякі комбінації генів можуть зробити людину схильною до розвитку хвороби.

Водночас дослідження людей з шизофренією показали, що в структурі їх мозку є тонкі відмінності. Ці зміни спостерігаються не у всіх хворих на шизофренію й можуть виникати у людей, які не страждають на психічні захворювання. Але вони припускають, що частково шизофренія може бути захворюванням  мозку.

Водночас шизофренію можуть спричинити і зміни рівня нейромедіаторів – дофаміну  та серотоніну.  Деякі дослідження показують, що причиною проблеми можуть бути дисбаланс між ними.  Інші виявили, що зміна чутливості організму до нейромедіатора є однією з причин розвитку шизофренії.

Також шизофренія може розвиватися у дітей із низькою вагою при народженні, які народилися передчасно або мали нестачу кисню під час пологів. Ці чинники можуть вплинути на мозок.

На розвиток хвороби у старшому віці може вплинути сильний стрес: втрата роботи або житла, смерть близьких, розірвання стосунків, фізичне, сексуальне або емоційне насильство. Однак  самі по собі ці ситуації не здатні спричинити шизофренію. Вони можуть тільки слугувати тригером для тих, хто перебуває в зоні ризику.

Основні симптоми, які спостерігають у хворих на шизофренію:

– Галюцинації – наприклад, пацієнт може чути голоси або бачити речі, яких насправді не існує.

– Параноя.

– Гіперболізація бо викривлене розуміння дійсності.

 – Втрата або зниження здатністі будувати плани.

 – Порушення комунікаційних функцій.

 – Слабке вираження емоцій.

  – Втрата задоволення.

– Сплутана свідомість.

– Проблеми з мовленням.

– Порушення логічного мислення.

– Неприродна поведінка та рухи.  

Шизофренія – вкрай важке і складне захворювання. Якщо ж у людини діагностовано цю недугу, їй необхідно постійно спостерігатися у психіатра і слідкувати рекомендаціям.  Без належного лікування людина може завдати шкоди оточуючим і собі.

 

Список рекомендованої літератури:

 

1). Альтернативний фармакотерапевтичний підхід до лікування пацієнтів із кататонічною шизофренією // НейроNews. – 2021. – №5. – С. 46 – 47.

2). Модель комплексної реабілітації хворих на просту форму шизофренії // Запорожский медицинский журнал. – 2021. – №1. – С. 105 – 110.

3). Мороз О. Настанови щодо фармакотерапії шизофренії та супутніх психозів / О. Мороз // НейроNews. – 2019. – №8. – С. 36 – 39.

4). Настанови щодо фармакотерапії шизофренії та супутніх психозів // НейроNews. – 2021. – №8. – С. 45 – 48.

5). Опря Є. В. Якість життя і соціальне функціонування хворих на шизофренію з супутньою соматичною патологією / Є. В. Опря // Експериментальна і клінічна медицина. – 2018. – №4. – С. 45 – 51.

6). Фармакотерапія шизофренії: аналіз ефективності та безпеки // НейроNews. – 2021. – №3. – С. 41 – 44.

7). Хаустова О. О. На шляху до персоналізованої фармакотерапії шизофренії / О. О. Хаустова // НейроNews. – 2021. – №9. – С. 24 – 29.