Серед найбільш розповсюджених інфекційних захворювань людини особливе місце займають вірусні гепатити. Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі вони викликають захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Шляхи передачі вірусу гепатиту залежать, у першу чергу, від його типу. Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати безсимптомний перебіг, незначні клінічні прояви, або стати причиною смерті.

Захворюваність на вірусні гепатити стабільно тримається на високому рівні на всій планеті, і тому становить одну з найбільш актуальних медичних і соціальних проблем у світі. За останні роки спостерігається висока активність епідемічного процесу вірусних гепатитів В і С, утворивши передумови для широкого розповсюдження хронічних вірусних захворювань печінки, які вражають найбільш працездатне населення, що призводить до великих матеріальних і економічних збитків. Так, за статистикою ВООЗ, щорічно у світі на гепатит А хворіє майже 1,5 млн. осіб, на гепатит В – майже 50 млн. (від гострого гепатиту В і його наслідків щорічно помирає 1,5 – 2 млн. хворих). Хронічними носіями НВV (вірус, спричиняє виникнення гепатиту В) є 350 – 400 млн. осіб,   HDV (дельта вірус D)  – 17 млн.,  HCV (вірус гепатиту С) – від 200млн. до 1 млрд. осіб. Захворюваність HCV вважається головною причиною, що призводить до хронічних хвороб печінки та інших органів і систем організму людини. Серед причин виникнення цирозу печінки 40% становлять  саме HCV-інфекції, а у виникненні гепатоцелюлярної  карциноми  їх відсоток сягає до 60%.

Отже, про що варто бути обізнаним? Що являє собою захворювання на гепатит, для більшості з нас відомого під назвою як «жовтяниця», «жовтуха»  або ж «хвороба Боткіна», як розпізнати загрозу гепатита?

Усі відповіді на ці запитання ми шукали в Рівненському обласному лікувально-діагностичному гепатологічному центрі. Він створений у 2003 році, за сприяння Міністерства охорони здоров’я на базі КНП “Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради, що по вулиці Миколи Карнаухова у м.Рівному. Центр очолює завідувачка Мартинюк Галина Андріївна – заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент, лауреат Всеукраїнського проєкту «Літопис досягнень сучасної медицини «Сучасна медицина та охорона здоров’я України», яка охоче погодилася бути нашим співрозмовником і окреслила основні напрями роботи центру. Галина Андріївна наголошує на тому, що лікувально-діагностичний гепатологічний центр, хоча і створений на базі центральної міської лікарні, проте приймає пацієнтів  з усієї області, а також із сусідніх областей, зокрема Волині.

У центрі є своя поліклініка, де лікар-гепатолог проводить відбір пацієнтів, також додатково завідуюча Мартинюк Г.А. веде консультаційний прийом в поліклініці міської лікарні, та відповідно проводить лікування хворих в стаціонарному відділенні лікувально-діагностичного гепатологічного центру. На базі центру функціонує лабораторія, де проводять дослідження на загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, є аналізатори імуноферментного аналізу (ІФА), полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР), що дозволяє виявити інфекційні гепатити, етіологічний фактор гепатитів, а також аутоімунологічні гепатити власними силами. За необхідності проведення додаткових лабораторних досліджень (спадковий чинник, вірусне навантаження), використовують лабораторії на території області.

До лікувально-діагностичного гепатологічного центру звертаються пацієнти із захворюваннями печінки різної етіології. Лікування хворих проводиться як на гепатити інфекційного, так і неінфекційного походження, а також ускладнень внаслідок цих захворювань. Як пояснила Галина Андріївна, класифікація гепатитів поділяється на ІІ групи: інфекційного походження і неінфекційного. До групи гепатитів інфекційного походження відносяться: гепатити, які виникають внаслідок ураження людини вірусами А, В, С, D, Е, F, G, TTV, SENV, сюди ж включають і ураження спричинені цитомегаловірусом та вірусом Epstein Barr. До групи гепатитів  неінфекційного походження відносяться: аутоімунологічні гепатити (частіше майже 80% хворіють жінки у пубертатний період, тобто у період статевого дозрівання, період вагітності та народження дитини, клімактеричний період, серед чоловіків захворюваність складає майже 20%); гепатити спричинені спадковими захворюваннями (хвороба Вільсона-Коновалова, ідіопатичний гемохроматоз, хвороба Жильбера та ін.), стеатогепатит; гепатити, пов’язані із порушенням обміну речовин (спричинені захворюваннями діабету ІІ типу, метаболічним синдромом, ожирінням); гепатити, викликані вживанням алкоголю та вживанням гепатотоксичних медикаментозних препаратів (парацетамол); токсичні гепатити (спричинені внаслідок роботи на підприємствах із шкідливим чинниками і небезпечними речовинами). Проводиться також лікування пацієнтів із ускладненнями, внаслідок цих захворювань, такими як: цироз печінки та гепатоцелюлярний рак печінки.

В основі класифікації вірусних гепатитів покладено шляхи передачі збудників, які їх викликають. Так, віруси А та Е мають фекально-оральний механізм передачі, та викликають розвиток гепатитів,  які відносяться до групи кишкових інфекцій. Віруси В, С, D, G, TTV, SENV викликають розвиток парентреральних гепатитів, тобто коли зараження відбувається через «шприцьовий» шлях. Гепатити А, В, С, D і Е відносяться до найбільш значимих за медичними і соціально-економічними характеристиками, що ж стосується  інших вірусів (G, TTV, SENV, F) то їх етіологічна роль у патології людини остаточно не з’ясована. Якщо після гепатитів А та Е зазвичай одужують (рідко при випадках імунодефіциту в печінці  може розвинутися хронічний запальний процес), то парентеральні  вірусні гепатити становлять особливу небезпеку, внаслідок можливості багатолітньої персистенції вірусу в організмі, що призводить до прогресування хронічних захворювань печінки – хронічному гепатиту та цирозу.  До найбільш небезпечних та вивчених парентеральних вірусів, відносяться HBV та HCV-інфекції, які спричиняють виникнення гепатитів В і С.

Відповідно до статистичних даних Рівненського обласного лікувально-діагностичного гепатологічного центру, на диспансерному обліку перебуває майже 10 тисяч осіб, серед яких у 2023 році хворих на гепатит С складає 5150 осіб, на гепатит В – 2630 осіб. За даними 2022 року, кількість таких хворих становила: гепатит С – 4541 особа, гепатит В – 2394 особи. Проліковано у 2022 році пацієнтів із захворюваннями на гепатит С – 368 осіб (тривалість лікування складає 3 – 6 місяців), на гепатит В – 106 осіб (пацієнти роками отримують противірусну терапію). Слід зауважити, що в центрі діє Державна програма підтримки фінансування лікування хворих на гепатити В і С, тому хворі отримують медикаменти безкоштовно. Аналіз статистичних даних свідчить, що кількість звернень до центру, хворих на гепатити В і С стрімко зростає. Одна із причин – міграція населення, внаслідок військового стану в країні. Серед пацієнтів, які звертаються до центру є також внутрішньо-переміщені особи, і особлива категорія – військовослужбовці.

Також слід привернути увагу до порушення санітарно-епідеміологічних норм при забрудненні води, яке сталося внаслідок техногенної катастрофи на Каховській ГЕС через військові дії. Це може бути причиною виникнення  гепатитів А та Е. Тому серед профілактичних заходів, рекомендовано вживати перекип’ячену або бутильовану воду, дотримуватися гігієни, профілактики брудних рук, щоб не потрапляла вода з фекаліями до побутових предметів, проводити обшпарювання овочів та фруктів, дотримуватися термічної обробки.

З метою профілактики гепатитів В і С слід уникати контактів з кров’ю. Якщо ж було виявлено зараження на гепатит В, то варто зробити щеплення і провести противірусну терапію. У центрі радять проводити вакцинацію при народженні та дотримуватися календаря щеплень, а також тим хворим, які є реципієнтами гемотрансфузій, трансплантацій, потребують гемодіалізу тощо. Існує вакцина і проти гепатиту А. Що стосується гепатиту С, то на даний час вакцина не розроблена. При виявленні будь яких ознак захворювань, загальною рекомендацією є звертатися за допомогою до лікаря, і особливою порадою від лікарів-гепатологів є прохання не приймати ліки-гепатопротектори без консультацій.

За останні роки, вдалося досягнути значного прогресу у розумінні природи вірусних гепатитів, прослідкувати особливості клінічного перебігу інфекції, відповідно до імунологічного та вірусологічного профілю хворих. Завдяки застосуванню в клінічній практиці нового класу противірусних препаратів, змінилися та вдосконалюються підходи до етіотропної терапії, проте питання противірусної терапії займає чільне місце серед проблем хронічних вірусних гепатитів. Незважаючи на значні успіхи медичної науки у вивченні вірусних гепатитів, поки що залишається багато невідомих сторін цієї проблеми, які становлять виклик для системи охорони здоров’я як з погляду загальномедичної так і з економічної точки зору.

 

 

Список літератури

 

 

Абдурахманов, Джамал Тинович.

Хронический гепатит B и D / Д. Т. Абдурахманов. – М. : Изд. группа “ГЭОТАР-Медиа”, 2010. – 288 с. : ил. – (Б-ка врача -специалиста )  2000 экз. (Шифр 616.361/А13-574931)

 

Вірусні гепатити з парентеральним шляхом передачі: збудники, поширення та лабораторна діагностика : навчальний посібник / Міністерство освіти і науки України, Міністерство охорони здоров’я України. – Суми : Сумський державний університет, 2018. – 237 с.  300 экз. (Шифр 616.361/В 52-397730)

 

Вирусные гепатиты : клиника, диагностика, лечение / Авт.: Н.Д.Ющук и др. – М. : Изд. группа “ГЭОТАР-Медиа”, 2014. – 160 с. – (Б-ка врача -специалиста )  3000 экз. (Шифр 616.361/В52-191878)

 

Грачева Е.И. Как распознать угрозу гепатита / Е.И. Грачева. – С.Пб. : “А.В.К.-Тимошка”, 2003. – 128 с. – (Домашний доктор)  7000 экз. (Шифр 616.361/Г78-848762)

 

Клініка, діагностика, лікування і диспансеризація гострих та хронічних вірусних гепатитів у дорослих та дітей : методичні рекомендації. / Авт.: Г.А.Мартинюк та ін. ; МОЗ України, Управління охорони здоров’я Рівненської обл. держ. адміністрації. Центр. міська лікарня м. Рівне. – Рівне, 2011. – 111 с  120 экз. (Шифр 616.361/К47-847241)

 

Порохницький, Валентин Григорович.

Вірусні гепатити : етіологія, епідеміологія, клініка, лікування, діагностика, профілактика / В.Г.Порохницький, В.С.Топольницький. – К. : Книга плюс, 2010. – 480 с  1000 экз. (Шифр 616.361/П59-633050)