Як надати першу допомогу потерпілому при надзвичайній ситуації?

Про це сьогодні ми говорили з дев’ятикласниками Рівненського ліцею №12. В читальні залі РОНМБ проведено спільний захід за участю викладачів КЗВО “Рівненська медична академія.” Питання порятунку життя є на часі, адже кожен із нас може опинитись у ситуації, коли комусь з рідних чи просто людині на вулиці необхідна допомога після надзвичайної ситуації. Саме від правильного алгоритму дій буде залежати стан потерпілого і чи буде він жити, бо саме перша домедична допомога дозволяє зберегти життя, поки не приїде швидка допомога.

І тут ми наголошуємо, що перш за все, необхідно оглянути місце, де сталась надзвичайна ситуація, переконатися, що вашому життю чи потерпілого нічого не загрожує. Для цього треба подивитися (вверх-вниз; вправо-вліво; вперед-назад).

– Далі необхідно допомогти постраждалому вивільнитись від факторів, що можуть його травмувати ( відокремити потерпілого від струмопровідних елементів, винести чи вивести із загазованого приміщення, погасити палаючий одяг чи допомогти забрати предмет, який міг затиснути частину тіла потерпілого).

– Визначити характер і важкість отриманої травми.

– Оцінити стан потерпілого та постаратись визначити вид необхідної допомоги – екстрена реанімаційна чи перша медична.

– Зателефонувати на  103 або 112. Представитися, зазначити місце події та повідомити про постраждалого, коротко описати стан.

Перебуваючи на гучному зв’язку з оператором швидкої допомги перевести потерпілого в стабільне бічне положення.

Стабільне бічне положення (СБП) – положення, в яке переводять людину в несвідомому стані, але з наявністю дихання, в очікуванні приїзду швидкої допомоги.

Надання першої допомоги при зупинці дихання має критичне значення для подальшого успішного результату. Коли серце припиняє свою роботу, мозок залишається живим лише протягом короткого періоду часу.

Затримка у наданні допомоги може призвести до необоротних змін, які можуть виявитися невідворотними. Важливо забезпечити мозку необхідний доступ до кисню, надаючи першу медичну допомогу при зупинці дихання. Незважаючи на це, рівень кровообігу залишається недостатнім, що може ускладнити ситуацію.

Сучасне уявлення про зупинку дихання класифікує її як надзвичайно небезпечний стан, який потребує негайних заходів. Організм може вижити без кисню лише протягом обмеженого часу – приблизно 5-6 хвилин.

Затримка у наданні допомоги може призвести до некерованих змін, які можуть бути фатальними для потерпілого. зі школярами на маникеві відпрацьовуємо алгоритм дій.