«Хворий рот – причина і наших нещасть, і наших хвороб»
(Древній Китай, 2500 р. до н. е.)
Карієс – це патологічний процес, який полягає в ураженні твердих тканин кісток або зубів. З хімічної точки зору карієс – це порушення обміну речовин у твердих тканинах.
Карієс належить до найпоширеніших хронічних захворювань на Землі. Від нього страждає понад 94% дорослого населення.
Основними факторами ризику виникнення захворювань ротової порожнини є їжа із високим вмістом цукру, куріння, вживання алкоголю, а також недостатні гігієна порожнини рота і догляд.
Наслідками несвоєчасного та неякісного лікування карієсу є:
- Руйнування коронки зуба і розвиток ускладнень – пульпіту, періодонтиту, періоститу, абсцесу, остеомієліту, флегмони
- Порушення діяльності шлунково-кишкового тракту
- Виникнення джерела хроніосептичних захворювань внутрішніх органів та опорно-рухового апарату
- Косметична вада, що завдає відчутного психологічного дискомфорту.
Отже, стан зубів значно впливає на якість життя людини як у фізіологічному, так і в психоемоційному аспектах, що зумовлює важливість запобігання карієсу, а за необхідності – проведення його ефективного лікування.
Міністерство здоров’я України рекомендує 5 простих правил для запобігання карієсу:
- Чистіть зуби не менше 2 хвилин двічі на день. Від тривалості залежить ефективність очищення ротової порожнини, що зменшує ризик виникнення карієсу та хвороб ясен. Не забувайте очищувати язик.
Пам’ятайте, що карієс зубів викликають мікроорганізми, що прикріплюються до зубної поверхні. Вони спричиняють руйнацію емалі зуба і тільки від якості гігієни порожнини рота залежить як швидко буде розвиватися хвороба та якої шкоди вона завдасть.
- Звертайте увагу на техніку чищення. Найбільш ефективним методом визнано техніку Басса: розміщуйте щітку під кутом 45 градусів до поверхні зубів. Робіть плавні «вимітаючі» рухи від передніх до задніх зубів. Жувальну поверхню зубів необхідно чистити круговими рухами.
- Використовуйте зубну пасту з правильною концентрацією фтору. Вміст фтору завжди має бути вказано на упаковці. Дорослим рекомендовано використовувати зубну пасту, що містить щонайменше 1350 ppm фториду. Якщо ви маєте підвищену чутливість зубів, не рекомендується використовувати зубні пасти, що містять фтор. Для дітей є спеціальні дитячі пасти, проте не завжди необхідно використовувати саме їх. Діти будь-якого віку можуть користуватись сімейною пастою, якщо вона містить 1350-1500 ppm фториду. Кількість зубної пасти на щітці для дітей має бути розміром з горошинку.
- Використовуйте зубну нитку, вона допоможе очистити важкодоступні ділянки ротової порожнини. Власне, зубна нитка потрібна не лише для того, щоб видаляти рештки їжі. Регулярне використання нитки зменшує ризик виникнення захворювань ясен та карієсу.
- Змінюйте зубну щітку раз на 3 місяці. За цей час щітка зношується, втрачається пружність щетинок, тому зменшується ефективність очищення. Крім того, з часом на щітці накопичуються бактерії, що надалі можуть спричинити запалення ротової порожнини.
Список використаної літератури
- Борисенко А. В. Кариес зубов / А. В. Борисенко . – Киев: Книга плюс, 2005. – 414 с.
- Мороз К. А. Карієс та не каріозні ураження твердих тканин зуба : навч. посібник / К. А. Мороз. – Вінниця : Нова книга, 2012. – 240 с.
- https://www.phc.org.ua/news/4-chervnya-vsesvitniy-den-borotbi-iz-kariesom
Залишити відповідь