Щорічно 25 квітня відзначається Всесвітній день боротьби проти малярії.
Ціль проведення дня боротьби з малярією – роз’яснення громадськості необхідності профілактики, пояснення того, що малярія – це виліковна хвороба, а також залучення уваги як експертів, так і науково-дослідних і навчальних інститутів, компаній та фондів до пошуку варіантів розв’язання цієї проблеми.
За даними ВООЗ, малярія продовжує загрожувати 40% населення світу. Щорічно малярією захворює більш 500 мільйонів чоловік, а більш одного мільйона чоловік помирає від цієї хвороби. Найбільший відсоток захворюваності припадає на країни Африки (південь від Сахари), але хвороба також вражає людей в Азії, Латинській Америці, Близькому Сході і навіть у деяких частинах Європи.
Що варто знати про малярію?
Малярія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається людині при укусах комарів роду Anopheles (“малярійних комарів”). Слово”малярія” перекладається з італійської як “погане повітря”, оскільки лікарі давно помітили, що зазвичай поширена ця хвороба в спекотних місцях планети, де присутній запах болота, твані і постійний гул від комариних хмар.
!До речі, відрізнити “малярійного комара” дуже легко: вони завжди сідають на стіну вниз головою та тримають черево і лапи доверху, а не горизонтально, як звичайні комари.
Симптоматика, лікування і прогноз захворювання залежить від виду плазмодія, який є збудником данної форми хвороби
- Збудник тропічної малярії – P. falsiparum. Викликає найбільш небезпечну форму, яка часто протікає з ускладненнями і має високий показник смертності. Ця форма хвороби є найпоширенішою.
- Збудник чотириденної малярії – Plasmodium malariae. Приступи повторюються через 72 години.
- Збудник триденної та схожої на неї овале-малярїї – відповідно, Plasmodium vivax та Plasmodium ovale. Приступи через кожні 40-48 годин.
При тропічній малярії інкубаційний період тримає близько місяця, при триденній може тривати і до року, при чотириденній – від 14 днів до місяця. Першими симптомами є нездужання , сонливість, головний біль, ломота в тілі. Через 3-4 дні наступає приступ, в період протікання якого виділяють три фази: озноб, жар, потовиділення. Кінець приступу характеризується критичним зниженням температури та сильним потовиділенням, після чого наступає глибокий сон. Далі, в залежності від збудника, декілька днів зберігається нормальна температура та задовільне самопочуття, після чого приступ повторюється. Якщо вчасно не почати лікування, хворий на малярію може загинути від ускладнень (порушення функції печінки та селезінки, анемія, жовтяниця і т.д.)
Лікування малярії
Перш ніж приступати до лікування малярії, лікар обов’язково бере кров на аналіз для виявлення збудника захворювання.
Лікування відбувається за допомогою спеціальних протималярійних препаратів ( “Хінгамін”, “Делагіл”, “Хлороквін”).
Малярія лікується тільки в умовах стаціонару під постійним спостереження медичного персоналу.
Як попередити захворювання?
На сьогоднішній день існує єдиний спосіб уникнути зараження малярією в несприятливих місцях – це вакцинація. Зазвичай, курс вакцин призначають за два тижні до поїздки в країну з небезпекою епідемії малярії, і продовжується протягом усього часу перебування і ще 4 тижні після повернення назад. Крім цього, слід завжди користуватися препаратами, що захищають від укусів москітів і комарів та використовувати москітні сітки.
Список використаної літератури:
- Андрейчин М.А. Медсестринство при інфекційних хворобах: підручник / М.А.Андрейчин, О.Л. Івахів. – 2-ге вид., переробл. і доповн. – Тернопіль : ТДМУ, 2011. – 472 с.
- Атлас інфекційних хвороб [М.А. Андрейчин, В.С. Копча, С.О. Крамарьов та ін.]; за ред. М.А. Андрейчина. — 3-тє вид., випр. і допов. — Львів: Магнолія, 2019. — 296 с.
- Бодня К. І. Малярія і паразитологія, епідеміологія, імунітет, діагностика та лікування: Навч. посіб. / К. І. Бодня, В. Г. Марченко, К. І. Колесник, Л. В. Холботіна; Центр. метод. каб. з вищ. мед. освіти, Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. – Х., 2003. – 124 c.
- Голубовская О. А. Малярия / О. А. Голубовская, А. В. Шкурба Л. А. Колос. – Київ: Медицина, 2015. – 288 с.
- Малый В. П. Малярия: диагностика, лечение, профилактика / В. П. Малый. – Харковь: Щедрая усадьба плюс, 2015. – 324 с.
- Протималярійні лікарські засоби: хінін та його аналоги за фармакологічною дією :навч.-метод. посіб. для студ. вищ. мед. закл. IV рівня акредитації / [С. І. Коваленко, О. В. Кривошей, О. Ю. Воскобойнік та ін.]. – Запоріжжя: Запорізький державний медичний університет, 2014. – 322 с.
- Шостакович-Корецька Л.Р. Кабінет інфекційних захворювань: структура, функції та організація роботи: навч. посібник / Л.Р. Шостакович-Корецька, І.А. Андрєєва, О.П. Шевченко. – Дніпропетровськ: Відар ТД, 2013. – 175 с.
Залишити відповідь