У ніч проти 31 жовтня, неділі, о 4 годині ранку українці перейшли на зимовий час, перевівши стрілки годинника на одну годину назад. Іноді такі переходи негативно впливають на наші біоритми,адже кожна клітина організму має внутрішній біологічний годинник, який спирається на 24-годинну тривалість доби та чергування світла й темряви. Скорочення світлового дня та брак сонячного світла позначається на загальному самопочутті.
Й от чому:
  1. Залежно від співвідношення світлового дня та темної пори доби в організмі виробляється гормон мелатонін, який допомагає нам краще спати і уповільнює старіння. Пік вироблення цього гормону припадає на північ, проте ми зазвичай починаємо відчувати сонливість за кілька годин після заходу сонця. Мелатонін сприяє адаптації до зміни часових поясів,  а також допомагає знижувати рівень стресу. Тож зміна світлового дня може спричиняти дратівливість і відчуття стомленості.
  2. Перебування на вулиці в денну пору доби — це один зі способів отримання вітаміну D. У час, коли ніч стає довшою, а день — коротшим, ми ризикуємо мати дефіциту цього вітаміну. Тож варто проконсультуватися з лікарем щодо приймання профілактичної дози вітаміну D.
  3. Сонячне світло підвищує рівень «гормону радості» — серотоніну в організмі. Цей гормон покращує настрій і допомагає залишатися спокійним і зосередженим. Тож зменшення довжини світлового дня може бути причиною змін настрою, підвищення рівня тривожності.

Ось кілька порад, які будуть корисними для здоров’я:

  1. Слідкуйте за якістю сну. Він має бути регулярним і мати приблизно однакову тривалість. Підготуйте організм до раптової зміни графіку. За кілька днів до переведення годинників спробуйте лягати спати на 15–20 хвилин пізніше.
  2. Дотримуйтеся гігієни сну. Уникайте вживання алкоголю. Відкладіть телефон щонайменше за годину до сну! Світло екранів стимулює мозок, перешкоджає виробленню мелатоніну, гормону, який спричиняє сонливість. Замість перегляду телевізора оберіть читання книги, прийміть теплий душ та приглушіть світло.
  3. Додайте активності у своє життя. Навіть легка руханка покращить ваш сон. Проте тренуйтеся не пізніше ніж за чотири години до відпочинку, оскільки підвищення температури тіла може ускладнити процес засинання.
  4. Вечеряйте в один і той самий час. Їжте більше білків та корисної клітковини, менше вуглеводів. Наші цикли сну і спосіб харчування пов’язані між собою. Намагайтеся не переїдати.

Ці поради корисні не лише в період короткого світлового дня. Тож дотримуйтеся їх завжди й будьте здорові!

Джерело: https://bit.ly/3bKBMFv