Що це таке – вади серця?

Вади серця – це структурні порушення відділів серця, стінок та клапанів. Принципово вони поділяються на набуті та вроджені. І якщо набуті, як правило, є наслідком нездорового способу життя та перенесених хвороб, то вроджені предметом серйозних наукових досліджень. Більшість пацієнтів із вродженими вадами серця потребують довічної кардіологічної допомоги.

Вроджені вади серця

Вроджені вади серця, за визначенням, серцеві аномалії, що виникають у період внутрішньоутробного розвитку. Дефекти можуть зустрічатися ізольовано або у поєднанні один з одним. Вроджена вада серця може виявлятися відразу після народження дитини або протікати приховано. У тім, слід зазначити, що такий стан серця є дефектом або аномалією, але не хворобою. Причина виникнення – порушення процесу дозрівання серця під час розвитку плода. Це може бути викликано генетичною схильністю, шкідливими звичками батьків, TOCRH – інфекціями. Але найчастіше причину встановити майже неможливо. Уродженими вадами серця у всьому світі страждає не менше одного відсотка новонароджених.

Цифри і факти
• Вроджені вади виникають внаслідок порушення внутрішньоутробного розвитку плоду. Це захворювання небезпечне тим, що в перший рік життя
може ніяк себе не проявляти. Саме тому УЗД серця є обов’язковим обстеженням для дітей першого року життя;
• Набуті вади серця найчастіше виникають при перевантаженні серцевих клапанів або є наслідком перенесених захворювань: ревматизму,
інфекційного ендокардиту, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця,сифілісу.
• За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), серцево-судинні захворювання є однією з основних причин смертності у світі, щорічно забираючи життя близько 18 мільйонів осіб.
• Щорічно в Україні народжується приблизно 10 000 дітей із вродженими вадами серця, з них близько 1500 немовлят мають критичну ваду серця і потребують невідкладного хірургічного втручання.
• Вроджена вада серця у новонароджених є другою за поширеністю хворобою серцево-судинної системи. З кожним роком кількість дітей із вродженими вадами серця зростає.
• Ще лише 50 років тому 85% дітей, народжених з природженими вадами серця, померли б, не досягнувши повноліття. Сьогодні понад 90% малюків доживають до повноліття, а багато хто досягає похилого віку.

Профілактика хвороб серця
• При виявленні вад серця необхідно дотримуватися здорового способу життя: уникати тяжких фізичних навантажень, раціонально харчуватись,
нормалізувати вагу тіла, відмовитись від куріння і зловживання алкоголем. Це дозволить запобігти прогресуванню хвороби.
• Варто пам’ятати, що запорукою подовження життя при вадах серця є своєчасне звернення до лікаря на ранніх стадіях захворювання!
• Активний спосіб життя є запорукою запобігання та профілактики багатьох захворювань. Однією з найбільш важливих у цьому плані є тренування серцевого м’яза – найважливішого у нашому організмі.

Зарядка для серця
• Спеціально для серця придумано спеціальний тип тренувань – кардіотренування. Це прості й досить тривалі навантаження, доступні кожному. Вони дають змогу поступово зміцнити серцевий м’яз, збільшити об’єм крові, який він виштовхує в судини. Зокрема й ті, які живлять саме серце. Кардіотренування також допоможуть збільшити об’єм легенів, підвищити витривалість і навіть впоратися зі стресом. А також вони спалюють зайвий жир.
• Спочатку треба порахувати максимальну частоту серцевих скорочень (МЧСС), індивідуальну для кожного віку. Формула дуже проста: МЧСС = 220 – вік. Після цього можна розраховувати навантаження. Оптимальною вважається інтенсивність виконання вправ, за якої частота серцевих скорочень становить 75-85% від МЧСС. Допустимий мінімум – 65%. А якщо пульс частішає менше, ніж на 60 відсотків від МЧСС – таке навантаження практично марне.

В даний час з хірургічної точки зору неоперабельних вад серця немає. Є різні стани, які виникають в результаті розвитку хвороби у дитини. Головне – вчасно прооперувати складні вади серця, 97% вчасно прооперованих дітей проживають повноцінне життя. Більшість цих операцій проводиться на зупиненому серці з використанням апарату штучного кровообігу.

Всесвітній день поширення інформації про вроджені вади серця – це всесвітня подія, яке має на меті розповісти всім про існування такої проблеми. Заходи по всьому світу спрямовані на просвітництво людей про вроджені вади серця, підвищення обізнаності громадськості за допомогою різноманітних інформаційних програм та кампаній, а також заохочення пожертв для надання підтримки та проведення досліджень у галузі вроджених вад серця.

Список джерел:

1.Вороненко Ю.В., Шекера О.Г,  Долженко М.М. та співавтори    Актуальні питання сецево-судинних хвороб у практиці сімейного лікаря Видавництво «Заславский», 412 ст., 2016

2.Долженко М.М., Поташев С.В. Ехокардіографія у хворих на серцеву недостатність. – Донецьк: Видавець Заславський О.Ю., 2011. – 160 с.

3.Коваленко В.М., Медведь В.І., Долженко М.М. та співавтори. Вроджені вади серця і вагітність // Київ, Наукова думка. – 2016. – С. 165.

4.Коваленко В.Н., Несукай Е.Г., Долженко М.Н. Профилактика сердечно-сосудистых заболеваний: популяционная стратегия и индивидуализированные программы – К.: МОРИОН, 2013

5. Кушаковский М.С. Аритмии сердца (расстройства сердечного ритма и нарушения проводимости. Причины, механизмы, электрокардиографическая и электрофизиологическая диагностика, клиника. Лечение). Руководство для врачей.- Издание 2-е, дополненное.-СПб: ИКФ”Фолиант”. 1998.-640 с.

6.Лечение желудочковых нарушений ритма и профилактика внезапной сердечной смерти 2012. Подготовлены членами Асоциации аритмологов  Украины и Рабочей группой по нарушениям ритма сердца Асоциации аритмологов Украины.

7.Наджелудочковые нарушения ритма сердця. Диагностика, лечение, профилактика осложнений. Практическое руководство   /  С.П.Голицын , Е.П.Панченко, Е.Б. Майков, Н.Б.  Шлевков, Е.С. Кропачева–Москва.: МИА.- 2018.-112 с.

8.https://otg.mrada-baranivka.gov.ua/index.php/2018-04-16-21-24-06/4482-berezhit-svoie-sertse-i-trenuite-ioho

9.https://zokdl.zp.ua/den-poshyrennya-informatsiyi-pro-vrodzheni-vady-sertsya

10.https://hossc.org/mizhnarodnyj-den-poinformovanosti-pro-vady-serczya