10 вересня відзначається Міжнародний день гінекологічного здоров’я.
Як і інші подібні дати, цей день покликаний привернути увагу громадськості до питань здоров’я жінок.
Медики часто наводять невтішні факти та цифри захворюваності на гінекологічні патології. Якщо узагальнити, статистика зводить до того, що майже кожна сучасна жінка протягом життя стикається із захворюваннями статевої системи, гормональними проблемами, а більшість жінок старшого віку мають “на рахунку” принаймні одну хронічну гінекологічну хворобу.
Значно зменшується останнім часом фертильність (здатність до зачаття) жінок. Хоча визначальним фактором фертильності є вік, все ж на неї суттєво впливають і такі захворювання, як ендометріоз, невилікувані урогенітальні хвороби, гормональні порушення та інші.
Надважливим для жінки є здоровий спосіб життя. Повноцінне харчування і сон допомагають налагодити гормональний баланс і протистояти шкідливим впливам довкілля. Доведено також прямий зв’язок між курінням та безпліддям: компоненти цигаркового диму викликають мутації та оксидативний стрес в яйцеклітинах.
Гінекологія – галузь медицини, що вивчає захворювання, характерні лише для жіночого організму будь-якого віку, i насамперед, захворювання жіночої репродуктивної системи.
Гінекологічне здоров’я має великий вплив на всі системи організму жінки. Регулярно відвідувати гінеколога та проходити всі необхідні обстеження – золотий стандарт відмінного самопочуття для жінки. При виникненні тривожних симптомів слід одразу йти на консультацію, а не займатися самолікуванням.
Обов’язково проходити профілактичні огляди гінеколога всім жінкам не рідше 1 разу на рік та цитологічне дослідження шийки матки не рідше 1 разу на 3 роки. Перший візит до гінеколога варто зробити в підлітковому віці, коли у дівчини з’являється перша менструація. Гінекологічні огляди допомагають контролювати процес статевого дозрівання та вчасно виявити його порушення або вроджені хвороби жіночих статевих органів.
Для жінки, яка займається сексом, щорічний огляд обов’язковий. Під час менструації гінекологічні огляди також не проводять. За 2-3 дні до огляду рекомендується утриматися від статевого акту, використання тампонів, спреїв, свічок.
Мати гарне гінекологічне здоров’я – це перш за все попередити такі групи захворювань, як: гінекологічні захворювання запального характеру – виникають внаслідок дії патогенних організмів специфічних або не специфічних форм; гінекологічні захворювання, викликані порушеннями в ендокринній системі – порушення гормонального фону; гіперпластичні, дистрофічні, предпухлинні та пухлинні процеси в області жіночих статевих органів; порушення менструальної функції, патологічна секреція, біль, порушення сексуальної функції, клімактеричні розлади.
Бути гінекологічно здоровою – це і задовільне, безпечне сексуальне життя, його якість, здатність народжувати здорових дітей та можливість вирішувати, коли, як, як часто народжувати; це і відсутність ускладнень під час вагітності, пологів та в післяпологовому періоді; це і використання сучасних методів контрацепції, як засобу попередження аборту. Краса в поєднанні зі здоров’ям – складові жіночого щастя.
Список використаної літератури:
- Акушерство та гінекологія у 4 т.:національний підручник/ Кол. авт. За ред. акад. НАМН України, проф. В.М.Запорожана.- т.1:Акушерство. К.- ВСВ «Медицина». – 2013. – 1032 с.
- Жилка Н. Я. Аналітичний огляд законодавчого забезпечення охорони репродуктивного здоров’я / Н. Я. Жилка. – К.: Вид-во Раєвського, 2005. – 96 с.
- Зведена ІІІ та ІV періодична національна доповідь про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини : нац. звіт (2002–2006 рр.) / за ред. В. О. Берегова; Мінсім’ямолодь, Держ. ін-т сім’ї та молоді. – К., 2008. – 179 с.
- Імунологія. За загальною редакцією Кузнецової Л.В., Бабаджана В.Д., Харченко Н.В. Національний підручник. Вінниця: ТОВ “Меркьюрі-Поділля”, 2013. – 564 с.
- Шкиряк-Нижник З.А., Царенко И.В. Детская поликлиника и антенатальная охрана плода// Doctor, 2002. № 3. –С. 22-24.
- Вдовиченко Ю.П., Татарчук Т.Ф. та ін. Гінекологія дитячого і підліткового віку. Київ: Медицина. – 2012
- Белоусов Ю.Б. и соавтор. Введение в биоэтику// Укр. мед. часопис, № 3, 2005. –С. 31-41.
- Біоетика. За редакцією Ковальової О.М.// МОЗ України. 2006 р.- С. 150-163.
- Гук А. П. Збірник нормативних документів з питань репродуктивного здоров’я в Україні / А. П. Гук, Н. Я. Жилка. – К.: Вид-во Раєвського, 2005. – Т. 1. – 368 с.
- Гук А. П. Збірник нормативних документів з питань репродуктивного здоров’я в Україні / А. П. Гук, Н. Я. Жилка. – К.: Вид-во Раєвського, 2005. – Т. 2. – 443 с.
- Мішиєв В.Д. та співавтор. Психологічна і медикоментозна профілактика алкогольної і наркотичної залежності серед осіб підліткового віку// Київ, 2005. –С. 40.
- Коломійцева А. Г. Ведення вагітності / А. Г. Коломійцева, І. А. Жабченко, Н. Я. Жилка // Перинатологія: посіб. для акушерів, неонатологів та сімейних лікарів. – Кіровоград: Поліум, 2008. – С. 9–16.
- Підготовка сім’ї до народження дитини в Україні: навч. посіб. / за ред. Н. Я. Жилки. – К., 2006. – 160 с.
- Сучасні аспекти планування сім’ї. Г.М.Адамова, О.А.Бондаренко, Н.Г.Гойда та ін.. Посібник. –– К., 2012. – 320 с.
- Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини : навч. посіб. / за ред. Н. Г. Гойди, Н. Я. Жилки. – К., 2006. – 238 с.
Залишити відповідь