Тактильний шрифт за системою Брайля – найважливіше досягнення людства для незрячих.

Луї Брайль створив власний рельєфно-крапковий шрифт, який  згодом здобув визнання в цілому світі. Відтак, від 1837 р. латинська система Брайля фактично не змінювалася.

У 1837 р. було надруковано першу книгу рельєфно-крапковим шрифтом ” Коротка історія Франції “. У другій половині ХІХ століття інтерес до шрифту Брайля проявили у багатьох інших країнах світу. А у 1887р. його визнали міжнародним.

Для  людей  з тяжкими  порушеннями зору шрифт Брайля є не тільки засобом комунікації, але й  сприяє розвитку загальної мовної грамотності. Тифлопедагоги навчають учнів запам’ятовувати символи азбуки Брайля різними методами, зокрема, за допомогою асоціацій з предметами.

Допомагає опанувати шрифтом також  спеціальний ігровий пристрій “Брайльбука”, що вміє “говорити”. Це адаптивна компактна азбука з клавішами, на поверхню яких нанесено випуклі символи Брайля. Якщо натиснути на клавішу, озвучується буква і одне слово, яке з неї починається.

Ще більш доступним варіантом запам’ятовування шрифту Брайля ввжається використання тактильних букв у вигляді рельєфних пластикових фігурок.

Система Брайля – це використання 6 крапок, які розташовано у 3 ряди і 2 стовпчики. До розширеної системи додано ще 2 крапки. Щоб записати символи, треба мати спеціальну дошку і грифель. Для письма точки проколюють. За системою Брайля текст пишуть справа наліво, потім перевертають і читають зліва направо. Параметри  випуклої точки у шрифті Брайля чітко прописані у державних стандартах різних країн. Використовується три розміри шрифту – великий, середній і дрібний.

Шестикрапковим шрифтом можна записати 64 символи, восьмикрапковим – 256. Великі і малі літери позначаються спеціальними символами перед потрібною буквою.

Зазвичай традиційний аркуш брайлівської книги розміром 23 на31 см містить 25 рядків по 30 або 32 знаки.

Упродовж перших 20 років незалежності України рельєфно-крапкові видання випускав Республіканський дім звукозапису і друку Українського товариства сліпих. Сьогодні він забезпечує літературою 64 спеціалізовані бібліотеки системи УТОС в 56 містах України і виконує приватні замовлення.

В епоху комп’ютерізації у друкованих книжок з’явилася альтернатива   — аудіокниги, синтезатори мовлення.

Втім, тифлопедагоги стверджують, що повністю замінити друковану книгу не зможе ніякий девайс. Бо дитина, яка не читає за допомогою шрифту Брайля, не зможе навчитися ним писати, а дорослі незрячі  швидко втрачають навички.

 

Рекомендова література

Вплив читабельності шрифту Брайля на ефективність тактильного сприйняття інформації незрячими людьми // Львівський медичний часопис.–2013. – №3. – С.69-74

Дедишина Л. Освіта на дотик / Л. Дедишина // Фармацевт практик. – 2021. – №1-2. – С.14-15

Інструкції до ліків – шрифтом Брайля // Фармацевт практик. – 2012.-№2. – С.41