Що таке психоз і його причини?
Психоз – патологічне захворювання, що протікає з явним порушенням роботи головного мозку і психічної діяльності – реакція людини на реальність має неадекватний характер і суперечить поняттям норми. Хворі страждають від дезорганізації поведінки та розлади сприйняття навколишнього світу.
Незважаючи на істотний прогрес у вивченні психозів, наука не має відповіді, що вказує на точну причину його виникнення. При цьому чітко визначено механізм розвитку патології, в основі якого лежить комплексне порушення роботи клітин головного мозку. В першу чергу, порушення стосується патологічної роботи мітохондрій, які відповідають за клітинне дихання. При психозі, мітохондрії не виробляє достатньої кількості молекул АТФ, провокую дефіцит кисню в клітинах (навіть якщо людина проводить багато часу на свіжому повітрі).
Існує ряд факторів, здатних привести до розвитку психозів:
1.Спадковий фактор – передається групою генів у спадок, від батьків до своїх дітей. Ці гени відповідають за чутливість клітин мозку до зовнішніх впливів, що може спровокувати отримання психічної травми;
2.Травми головного мозку – в тому числі: родові травми, струс і забиття мозку, відкриті і закриті черепно-мозкові травми (чим сильніше травма – тим вище ймовірність розвитку захворювання);
3.Інтоксикація –хімічна інтоксикація мозку може бути спровокована шкідливими умовами праці, вживанням алкоголю, наркотиками, лікарськими препаратами та іншими речовинами;
Крім перерахованих вище факторів, розвиток психозів можуть спровокувати: пухлини головного мозку, патології нервової системи, бронхіальна астма, дефіцит вітамінів В1 і В3, інфекційні захворювання і деякі інші.
Симптоми і ознаки психозу
Притаманні симптоми психозу прямо залежать від типу захворювання та особливостей його перебігу. Гострий психоз має виражену симптоматику. До найпоширеніших проявів відносять:
1.Емоційні – змінюється характер людини, відбуваються різкі перепади настрою, порушується увага, падає працездатність, спотворюється сприйняття оточення;
2.Галюцинаційні – хворий веде розмови з вигаданими співрозмовниками, починає дивитися в одну точку, прислухається, різко замовкає;
3.Маячні – відключається критичне мислення, деякі умовиводи можуть опановувати розумом, стають нав’язливими;
Вище вказана симптоматика, може мати самостійний або комбінований прояв.
Психоз у жінок і чоловіків
Психоз у жінок є більш поширеним, ніж психоз у чоловіків – він зустрічається частіше, що говорить про якусь статеву схильность захворювання. Залежно від виду психозу: алкогольний, старечий, маніакальний і ін., Співвідношення може змінюватися.
Найчастіше у чоловіків симптоматика протікає менш виражено, також спостерігається уповільнене прогресування. Стадії розвитку психозу у жінок займають менше часу, а патологія проявляється яскравіше – це пов’язано з особливостями роботи ендокринної системи. В обох випадках, захворювання несе серйозну небезпеку для психічного та фізичного здоров’я і вимагає негайного лікування.
Діагностика і лікування психозу
Діагностика психозу повинна виконуватися тільки профільними фахівцями в умовах медичного центру. Діагноз встановлюється на підставі анамнезу і діагностичного обстеження. Лікар визначає типову симптоматичну картину, яка відповідає клінічній картині захворювання.
Після установки діагнозу, лікар призначає консультацію психіатра, де хворому і його близьким розповідають про діагноз і необхідні лікувальні заходи, що дозволяють мінімізувати або виключити негативні наслідки захворювання.
Лікування психозу направлено на усунення першопричини, що спровокувала розвиток захворювання – дуже важливо знизити або повністю усунути вплив цих факторів на організм пацієнта. Також може призначатися медикаментозна терапія.
Що буде якщо не лікувати психоз? (Наслідки)
Неправильно поставлений діагноз або відсутнє лікування психозів, що швидко призводить до посилення ситуації та несприятливих наслідків психозу. Симптоматичні прояви стають більш вираженими, в деяких випадках небезпечними як для пацієнта, так і для його близьких, а також оточуючих людей.
Неможливо забезпечити якісне лікування самостійно в домашніх умовах, тому необхідно звертатися до профільного медичного закладу, де є всі необхідні умови для зниження наслідків захворювання. У більшості випадків у хворого після лікування залишаються залишкові ознаки перенесеної патології.
Список літератури:
- Лічко О.Є. Псигози у підлітковому віці. //Підліткова психіатрія. – М .: Медицина, 1985. – 416 с.
2.Тиганов А. С. , Сніжневський А. В. , та ін. Загальна психіатрія // Посібник з психіатрії / За ред. академіка РАМН А. С. Тиганова. – М .: Медицина , 1999. – Т. 1. – 712 с.
- Антропов, Юрий Андреевич.Диагностика психических болезней: избранные лекции: шизофрения, паранойя, психоз истощения и др. / Ю.А. Антропов.-М.: Изд. группа “ГЭОТАР-Медиа”, 2013. -264 с. – (Б-ка врача -специалиста : Психиатрия).
- Омельченко, М. А. Динамика психопатологических симптомов ультравысокого риска манифестации шизофрении у больных с непсихотическими психическими расстройствами юношеского возраста/ М.А. Омельченко, А. О. Румянцев, В. Г. Капеда // Журн. неврологии и психиатрии им. С.С. Корсакова. – 2016. – Том 116, N 2. – С.16-21.
Залишити відповідь