Гнійна ангіна – це інфекційне запалення піднебінних мигдалин, яке характеризується появою білих і жовтих плям гною на їх поверхні. Це пов’язано з тим, що всередині фолікулів, з яких складається лімфоїдна тканина, накопичується рідина, яка потім перетворюється в гній.

Запальний процес у мигдалин провокує бактеріальна інфекція, найчастіше це стафілококи і стрептококи. Зараження відбувається повітряно – крапельним шляхом, через спільний посуд. Також причиною можуть стати немиті руки. Іноді хвороба може бути викликана мікробами, які зазвичай живуть в горлі здорової людини, не завдаючи занепокоєння, але активізуються під впливом таких чинників, як переохолодження організму, ослаблення імунітету.

Як передається ангіна?

Хвороботворні мікроорганізми живуть в мигдалинах кожної людини, в тому числі абсолютно здорової, зазвичай ніяк себе не проявляючи. Але, якщо виникають будь – які провокуючі фактори, то патогенна мікрофлора активізується, в результаті мигдалини запалюються – розвивається ангіна.

Зазвичай пік захворюваності припадає на зиму, тому що саме в холодну пору року люди кашляють і чхають особливо часто. Це пов’язано з тим, що ангіна передається повітряно – крапельним шляхом. Можна заразитися від близького через поцілунок, або користування загальними предметами особистої гігієни.

Симптоми гнійної ангіни наступні:

  • Сухість у горлі і в роті, першіння, особливо при говтанні;
  • Сильна м’язова слабкість;
  • Головний біль;
  • Почервоніння і набряклість мигдалин, а також наявність біло – жовтих бульбашок і грудочок на них;
  • Неприємний запах із рота;
  • Збільшення мигдалин;
  • Підвищення температури тіла: 38 – 39 градусів;
  • Симптоми загальної інтоксикації – слабкість, відчуття розбитості, ломота в тілі.

Перші симптоми ангіни легко прийняти за застуду, або грип, але вона протікає важче. При ангіні мигдалики відразу збільшуються, біль в горлі може тривати цілий тиждень, тому її легко визначити. Дуже важливо відразу почати лікування через те, що це захворювання небезпечне різними ускладненнями.

Профілактика хвороби:

Профілактика ангіни спрямована на загальне зміцнення організму та вилучення певних інфекцій, які провокують захворювання. Вона вимагає комплексного підходу.

  • Підтримка особистої гігієни. Під час хвороби хворому необхідно користуватися окремим рушником, туалетним приладдям та посудом.
  • При ангіні хворого потрібно ізолювати від інших членів сім’ї та робити у кімнаті регулярне вологе прибирання.
  • Підтримка правильного харчування. Воно повинно бути корисним та містити вітаміни та мінерали.
  • Загартовування організму в цілому. Серед методів загартовування виділяють обливання, обтирання, контрастний душ, плавання. Але процес загартовування повинен проходити поступово, щоб організм звикав до навантажень. Та загартовування можна проводити тільки в здоровому стані.
  • Підвищення рівня імунітету. Необхідно захистити від пошкодження слизові оболонки сухим та теплим повітрям. Не застосовувати часто місцеві антисептики у вигляді спреїв. Холодні напої вживати можна, але тільки в невеликих кількостях, щоб слизова звикла до низьких температур. Та потрібно підвищувати захисні сили організму.

Ангіна дуже неприємна медична проблема, яка може призвести до видалення гланд. Не варто займатися самолікуванням, навіть, якщо лікування ангіни місцеве. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем щодо додаткових засобів боротьби з нею.

Список рекомендованої літератури:

1). Антимікробна терапія оториноларингології / О. М. Науменко, А. Г. Задорожня, Ф. Б. Юрочко. – К. : Медицина, 2016. – 104 с.

2). Гіпертрофія глоткового мигдалика та хронічний аденоїди / Д. Д, Заболотна, П. А. Рауцкіс, В. В. Березнюк та ін.; за заг. ред. А. А. Лайка – К., Логос, 2010 – 146 с.: іл.

3).  Керівництво з оториноларингології для лікарів первинної ланки в рамках класифікації ІСРС – 2 / За редакцією д. м. н., проф. Поповича В. І. – ТОВ «Бібліотека Здоров’я України», 2018. – 280 с. – (Серія «Бібліотека «Здоров’я України»).

4).  Невідкладна допомога в оториноларингології : навч. посіб. / О. М. Науменко, В. М. Васильєв, Ю. В. Дєєва, С. Б. Безшапочний. – К. : ВСВ»Медицина», 2017. – 144 с.