Основна мета заходів Всесвітнього дня хворого на бронхіальну астму – привернення уваги громадськості усього світу до проблеми бронхіальної астми і можливостей її розв’язання спільними зусиллями. Дане захворювання привертає до себе велику увагу медичного суспільства внаслідок прогресивного зростання її виявлення за рахунок застосування в клінічній практиці комп’ютерної томографії органів грудної клітки.
Бронхіальна астма – це хронічне захворювання легенів, яке ускладнює переміщення повітря в легенях та з них. Дане захворювання може початися в будь-якому віці, і є серйозним, навіть небезпечним для життя. На сьогоднішній день бронхіальна астма є однією з основних проблем у медичній сфері. Це пов’язано з високим розповсюдженням даного захворювання.
Головні прояви бронхіальної астми — це характерний кашель, задишка, відчуття стиснення в грудях. Згідно міжнародних клінічних рекомендацій бронхіальну астму поділяють на алергічну, неалергічну, змішану. Факторами, що сприяють виникненню бронхіальної астми є спадкові (генетичні), куріння, екологія, зайва вага. Люди з астмою, які не лікуються, можуть страждати від погіршення сну, втоми протягом дня.
Нікотинозалежні люди більшою мірою схильні до ризику бронхіальної астми, оскільки отруйні смоли надають отруйну дію не тільки на органи дихання, але на весь організм в цілому. Згубна звичка може стати причиною розвитку бронхіальної астми.
Більш тяжкі погіршення астми пов’язані з вірусними інфекціями верхніх дихальних шляхів. Пандемія Covid-19 також внесла свої корективи, оскільки стала причиною багатьох випадків загострення бронхіальної астми. Особливою групою ризику є хронічні хворі, тому щеплення проти Covid покликані захистити людей з бронхіальною астмою. Хороша новина полягає в тому, що при належному лікуванні людина з астмою може жити нормальним здоровим життям.
Найзнаменитіший лікар стародавності Гіппократ назвав напади утрудненого дихання, які виникають періодично, «астмою», що в перекладі з грецької означає «ядуха». Він вважав, що такі напади провокуються вологістю і холодом. Як лікування пропонував вдихати дим, який дає при спалюванні трава ефедри. Цей метод лікування залишається актуальним і дотепер як прообраз інгаляційної терапії, тобто вдихання лікарських засобів з лікувальною метою. Ефедрин дотепер використовують для лікування бронхіальної астми.
Одним з діючим лікувальних факторів є застосування мікроклімату соляних шахт – аерозоль кам’яної солі. Хворих на бронхіальну астму, направляють до профілактичних санаторіїв. Одним з найвідоміших соляних шахт є санаторій селища Солотвино Закарпатської області.
Запобігти виникненню бронхіальної астми можна своєчасними і вірно спланованими заходами профілактики. Слід зазначити, що профілактика астми найчастіше виявляється набагато ефективнішою за її лікування.
Щоб зменшити ризики бронхіальної астми необхідно підтримувати чистоту в будинку – регулярно прибирати, провітрювати приміщення, обмежити використання побутової хімії, гіпоалергенних предметів побуту.
Рекомендована література:
- Бронхіальна астма / Авт.: М.С.Регеда та ін. ; Львівський нац. мед. ун-т ім. Данила Галицького. – 5-те вид.доп. та переробл. – Л. : [б. и.], 2012. – 147 с.
- Бронхіальна астма у дітей: особливості перебігу та діагностики запальних фенотипів, індивідуалізований підхід до лікування : методичні рекомендації / Ю. Г. Антипкін, В. Ф. Лапшин [и др.]. ; Міністерство охорони здоров’я України, Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи, Буковинський державний медичний університет. – Чернівці : “Місто”, 2015. – 32 с.
- Бронхиальная астма у детей: учеб.-метод. пособие / Авт.: Л.Т.Садовничая и др. – Ростов н/Д : “Феникс”, 2007. – 176 с. – (Медицина для вас).
- Бэрнс П. Бронхиальная астма / Питер Бэрнс, Саймон Годфри ; пер. с англ. проф. А.И.Синопальникова. – М. : БИНОМ, 2003. – 128 с.
- Регеда М.С. Бронхіальна астма / М.С.Регеда. – 3-є вид.,доп. – Л. : “Сполом”, 2005. – 136 с.
- Регеда М.С. Бронхіальна астма / М.С.Регеда. – 1-е вид. – Л. : “Сполом”, 2004. – 104 с.
- Фадєєв П.О. Бронхіальна астма / П.О. Фадєєв. – Т. : Навчальна книга-Богдан, 2011. – 136 с.
- Цой А. Н. Бронхиальная астма : новые решения / А.Н.Цой, В.В.Архипов. – М. : МИА, 2007. – 320 с.
Залишити відповідь