Шкіра виконує ряд різних функцій, які мають неоціненне значення для всього організму: вона захищає тіло від впливу зовнішнього середовища, виділяє різноманітні речовини, бере участь у терморегуляції організму. Шкіра також реагує на зміни, що виникають у внутрішніх органах людини, сигналізує про патологічні процеси, які розвиваються в організмі. Шкіра є дзеркалом внутрішніх органів.

Новоутвореннями шкіри є невуси (родимки). Вони можуть бути вродженими або виникати у будь-якому віці. Невуси бувають пігментні, волосаті, бородавчасті, судинні, фіброматозні. Лікують поверхневі невуси кріотерапією, електрокоагуляцією, глибокі видаляють з обов’язковим гістологічним дослідженням з метою виявлення злоякісних пухлин.

Розрізняють доброякісні та злоякісні новоутворення шкіри.

До доброякісних пухлин шкіри відносять:

  • аденоми – невеликі пухлини червонуватого кольору з перламутровим відтінком, чітко відмежовані від шкіри; розвиваються із сальних та потових залоз, ростуть повільно;
  • фіброми – тверді вузлики, розташовані в товщі шкіри, розвиваються із сполучної тканини;
  • ліпоми ( жировики ) – м’які  безболісні утвори, розвиваються із підшкірної жирової клітковини.

Такі пухлини дуже рідко перероджуються в злоякісні. Діагноз  встановлюють за допомогою гістологічного дослідження. Лікують хірургічним шляхом або за допомогою електрокоагуляції.

Передракові хвороби – це такі зміни на шкірі, які за певних умов можуть перероджуватися в рак. Це обмежений меланоз (пігментні плями на обличчі), хвороба Боуена (бородавчасті, екземоподібні, ущільнені невеликі вогнища з лущенням і кірочками  на поверхні), хвороба Педжета (червоні вогнища з вологою зернистою поверхнею, вкритою кірочками, які повільно збільшуються). Діагноз підтверджують тільки шляхом гістологічного дослідження в онкодиспансері.

До злоякісних пухлин шкіри належать  рак і меланома.

Рак шкіри – це злоякісне утворення, що характеризується невпинним ростом, руйнуванням тканин і призводить до розвитку метастазів і смерті. Хвороба не заразна.

За формою росту  пухлини розрізняють поверхневий, глибоко проникаючий та папілярний рак шкіри.

Поверхневий рак розвивається повільно. Першою ознакою є поява на шкірі твердуватих білястих вузликів, жовтих або сірувато-білих плям. Вони містяться в товщі шкіри або дещо виступають над її поверхнею, іноді сверблять. Поступово пухлина збільшується, проростає в навколишні здорові  тканини і руйнує їх, хоча особливих турбот хворому не завдає.

Глибоко проникаючий рак починає  розвиватись глибоко в шкірі з волосяних мішечків, потових або сальних залоз. Такі пухлини швидко виразкуються, утворюючи кратероподібну рану. При цій формі раку більшою мірою руйнуються навколишні тканини і швидше клітини поширюються в інші органи.

Папілярний (сосочковий) рак швидко росте як в глибину, так і вгору у вигляді горбків, які складаються із сосочків.

Меланома – це пігментна (коричнева або чорна), найзлоякісніша пухлина шкіри, яка швидко дає метастази у внутрішні органи.

На шкірі виникає темно-бура пляма з неправильними контурами, збільшується, перетворюється в горбисту пухлину, надалі – розпад, утворення кровоточивої виразки, метастази у регіонарні лімфовузли, внутрішні органи.

У меланоми виділяють поверхневі, вузлуваті, піднігтьові (чорні плями під нігтем), амеланотичні (незабарвлені) форми. Меланома може розвиватися з пігментних родимок внаслідок їх постійного травмування (механічного або хімічного). Ознаки  переродження пігментних родимок у меланому проявляються в появі свербежу, нерівномірності поверхні, зміні пігментації, збільшенні розмірів, утворенні виразки, кровоточивості.

Діагноз раку і меланоми підтвержують за допомогою гістологічного дослідження в онкодиспансері.

Головним методом запобігання злоякісних  пухлин шкіри є своєчасне виявлення і лікування передпухлинних утворів.

Список рекомендованої літератури з фонду нашої бібліотеки:

  1. Галайчук І.Й. Канцерогенний вплив ультрафіолетового опромінення на шкіру людини за умов мобільності населення / І.Й. Галайчук // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – Тернопіль, 2021. – №3. – С.18-24
  2. Грузєва Т.С.  Особливості та  тенденції захворюваності населення на злоякісні новоутворення шкіри / Т.С. Грузєва, Н.М. Калашникова // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – Тернопіль, 2020. – №4. –  С. 5-12
  3. Досвід використання дерматоскопії для обстеження пацієнтів з новоутвореннями шкіри /В.Є. Ткач (та ін.) // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2016. – №1. – С.113.
  4. Макуріна Г.І. Клінічна картина і діагностична тактика ведення пацієнтів із меланоакантомою / Г.І. Макуріна // Дерматологія та венерологія. – Харків, 2021. – №1. – С.58-62.
  5. Онкохірургічний і дерматологічний підходи до діагностики та лікувальної тактики у хворих на меланому шкіри / І.Й.Галайчук (та ін.) // Клінічна онкологія.  – 2019. – №3. – С.41-44.