Щорічно 31 серпня, починаючи з 2001 року, у всьому світі відзначається  Міжнародний день поінформованості про передозування. Представники міжнародних організацій, що займаються профілактикою та підтримкою наркозалежних, привертають увагу суспільства до актуальності цієї проблеми. Кожен рік тисячі людей гинуть від передозування наркотичними препаратами. Символом кампанії виступає срібна стрічка.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), серед тих, хто вживає наркотики внутрішньовенно, передозування опіоїдами – друга після ВІЛ/СНІДу найбільш поширена причина смерті.

У цей день проводяться акції, на яких лікарі розповідають про клінічні симптоми та способи надання першої допомоги постраждалим від передозування.

Що потрібно знати?

  • опіоїди – це психоактивні речовини, виготовлені з опійного маку, або їх синтетичні аналоги. Прикладами опіоїдів є морфін і героїн;
  • у зв’язку зі своєю фармакологічною дією, опіоїди у високих дозах можуть викликати пригнічення дихання і смерть;
  • число людей, які страждають на опіоїдну залежність, в світі складає близько 15 мільйонів.

У зв’язку з їхньою здатністю викликати пригнічення дихання, опіоїди є причиною великої частки випадків смертельної передозування наркотиків у всьому світі. При передозуванні потерпілий може померти або отримати ушкодження головного мозку та/або центральної нервової систем через нестачу кисню. Крім того, в результаті передозування розвиваються легеневі та серцево-судинні захворювання.

Стан передозування опіоїдів можна встановити при поєднанні трьох ознак і симптомів, що називаються «тріадою передозування опіоїдів». Симптомами цієї тріади є точкові зіниці, втрата свідомості та пригнічення дихання.

Смерті в результаті передозування опіоїдами можна запобігти шляхом надання допомоги з підтримки життєво важливих функцій (в першу чергу дихання) і своєчасного введення антагоніста опіоїдів –  Налоксону. Налоксон  -це єдиний медичний препарат, що усуває симптоми передозування наркотиками. Даний препарат не є шкідливим для людей, що не приймають опіоїди та не викликає залежність.

У цей день активісти закликають представників влади та фармакологічних компаній вирішити питання можливості придбання препарату Налоксон в аптеках, який дає можливість рятувати життя людей. Жахлива статистика загиблих також повинна відкрити очі тим, хто ще не до кінця розуміє смертельної загрози, яку несуть наркотики.

 

Джерело:https://greenpost.ua/news/mizhnarodnyj-den-poinformovanosti-pro-peredozuvannya-skilky-koshtuye-vryatuvaty-lyudske-zhyttya-i36792