Серед різноманіття інфекційних захворювань, відомих у сучасному світі, гострі респіраторні вірусні інфекції, у тому числі грип, займають перше місце. Грип – вірусне захворювання, швидко розповсюджується повітряно-крапельним шляхом при близькому спілкуванні, розмові, кашлі, чханні. Особливу небезпеку представляють місця масового скупчення людей, переповнений громадський транспорт, великі колективи.

Захворювання на грип починається настільки гостро, що хворий може з точністю вказати день і навіть годину, коли він відчув себе погано: різкий підйом температури тіла до високих цифр, головний і м’язовий біль, різь у очах, світлобоязнь. У інших людей приєднується кашель, нежить, чхання. Хтось одужує через 5-7 днів, а комусь і двох тижнів замало. Все залежить від імунітету організму, від наявності у людини хронічних захворювань, від приєднання вторинної інфекції. Небезпеку представляють ускладнення, що розвиваються з боку ЛОР-органів, бронхо-легеневої, серцево-судинної систем, нирок, суглобів. Будь-які органи та системи організму можуть стати органами підвищеного ризику для виникнення запального процесу.

Грип – це гостра вірусна інфекція, що легко розповсюджується від людини до людини. Вірус грипу циркулює по всьому світі, і ним може захворіти будь-яка людина різної вікової категорії. Грип викликає щорічне сезонне підвищення захворюваності, пік якого приходиться на зиму, інколи на весну.

Для сезонного грипу характерна раптова поява високої температури, сухий кашель, нежить, біль у м’язах, сильне нездужання. Більшість людей одужує за тиждень без будь-якої медичної допомоги. Проте грип може привести до смерті людей із групи підвищеного ризику. Період між інфікуванням і захворюванням, відомий як інкубаційний період, триває біля двох днів.

Грип передається повітряно-крапельним шляхом, через брудні руки і здатний швидко розповсюджуватися у школах, будинках для літніх людей, у великих колективах тощо. Для запобігання передачі люди повинні прикривати рот і ніс носовою хустинкою під час кашлю, при чханні і регулярно мити руки.

При перших симптомах дуже важливо швидко зреагувати і запобігти розвиткові інфекції. Необхідно негайно звернутися до лікаря. Лікування грипу – це комплекс процедур, що дозволить знешкодити вірус і відновити нормальне функціонування організму з мінімальними ускладненнями. Проте лікування може призначити тільки лікар.

При зараженні грипом варто дотримуватися наступного алгоритму.

По-перше, хворобу не можна переносити на ногах, тому в цей період необхідно дотримуватися постільний режим і побільше спати.

По-друге, потрібно дотримуватися питного режиму. Адже під час хвороби спостерігається підвищене потовиділення, це може привести до зневоднення. Тому пити треба багато, щоб підтримати водно-сольовий баланс. Чаї, соки, морси, чисту воду – треба вживати в достатній кількості.

Також необхідно щодня проводити вологе прибирання в кімнаті, де лежить хворий, регулярне провітрювання. Ці заходи допоможуть легше перенести хворобу і сприятимуть швидшому одужанню.

Крім вищезазначених методів лікування, існує медикаментозна терапія. Прийом лікарських препаратів повинен бути усвідомленим і рекомендованим лікуючим лікарем. Самостійно приймати таблетки протипоказано. На сьогодні немає дефіциту у виборі ліків, що усувають вірусні і застудні захворювання.

Для того, щоб мінімізувати ймовірність захворіти на грип і можливість ускладнень, лікарі радять з метою профілактики робити щеплення.

Діагностика, лікування, профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій залишається актуальною проблемою охорони здоров’я не тільки в Україні, але й у більшості країн світу. Поява нових серотипів вірусів, високий рівень захворюваності, необхідність почати лікування у перші години після звернення хворого до лікаря – ось далеко не повний перелік труднощів, що очікують на лікарів.

Це розуміють і вчені, саме тому спеціалісти всього світу роблять усе можливе, щоб вивчити дану епідеміологічну ситуацію з приводу грипу, провести відповідні дослідження і зробити епідеміологічний прогноз.

 

Список використаних джерел

Визначено штами грипу в 2020 році // Журнал головної медичної сестри. – 2019. – N 8. – С. 53

Восемь фактов, которые необходимо знать о пандемическом гриппе (11 марта 2019 г.) // Клиническая инфектология и паразитология. – 2019. – Том 8, N 2. – С. 274-275

Грип vs ГРВІ: як розрізнити // Довідник головної мед. сестри. – 2019. – N 12. – С. 24

Грип в Україні: підсумки сезону 2018-2019 pp. і прогноз наступної епідемії = Influenza in Ukraine: the Results of the Season 2018-2019 and Forecast for the Next Epidemy / А. П. Мiроненко [та ін.] // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. – 2019. – N 7. – С. 5-7

Грип наближається // Лабораторна справа. – 2019. – N 6. – С. 53-57

Грип та питання вакцинації дітей = Flu and vaccination issues for children / С. О. Никитюк [та ін.] // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2019. – N 3. – С. 73-76

Епідсезон 2019/2020: що треба знати про штами грипу: пам’ятка // Довідник головної мед. сестри. – 2019. – N 11. – С. 27

Клинический случай успешного лечения тяжелой внебольничной пневмонии, ассоциированной с вирусом гриппа ВН3N2 / Е. Н. Клигуненко [и др.] // Медицина неотложных состояний = Медицина невідкладних станів. – 2019. – N 3. – С. 165-168

Міжнародні дослідження механізму противірусної дії та клінічної ефективності препарату Амізон // Український медичний часопис. – 2020. – Т. 1, № 1. – С. 56-57

ОРИ, грипп – инфекционные осложнения, опыт 2009-2019 гг. / В. М. Мавродий [и др.] // Сімейна медицина. – 2019. – № 5/6. – С. 19-24

Редькін Р. ГРВІ у період COVID-19: на що звернути увагу фармацевту? // Фармацевт практик. – 2020. – № 7/9. – С. 30-32

Трихліб В. І. Деякі питання щодо грипу в Україні // Актуальна інфектологія. – 2019. – Том 7, N 5. – С. 53-63

Універсальна вакцина проти грипу успішно пройшла фазу ІІ клінічних випробувань // Фармацевт практик. – 2020. – № 3. – С. 43

Чому під час грипу не варто приймати антибіотики? // Фармацевт-практик. – 2019. – № 7/8. – С. 31