Щорічно в Україні та й в усьому світі відзначають дні, присвячені різним спеціальностям. Не є винятком і професія психолога.

День психолога – свято молоде. В Україні своє професійне свято  психологи і люди, які причетні до цієї професії, відзначають щорічно 23 квітня. Саме ця дата обрана для свята Всеукраїнського дня психолога.

Така наука, як психологія, сформувалася наприкінці ХІХ ст. У 1879 році німецький філософ і психолог Вільгельм Вундт відкрив у Лейпцигу першу у сіті психологічну лабораторію, в якій проходили дослідження феноменів свідомості. Пізніше відкриваються аналогічні лабораторії і школи в інших країнах, розвиваються різні напрямки психології: арттерапія, гіпноз, гештальтпсихологія, клієнт центрована терапія, коучінг, біхевіоризм, психоаналіз, гуманістична психологія і т. д.  Цей рік вважається роком народження психології як науки.

Психологія – це прикладна й академічна наука, що вивчає поведінку, психіку і психічні процеси людини. Наукова психологія постійно розвивається і є система теоретичних, експериментальних і методичних властивостей пізнання. Дослідження психічних явищ є фундаментальною основою сучасної психології.

Іноді говорять, що психологія – це наука про душу, але в матеріалістичному розумінні з неї виключно дослідження самої душі, так як це поняття ніяк не вкладається в чіткі прагматичні рамки матеріалістичного світогляду. Однак психологія, як наука і не прагне зайняти духовну нішу людської культури. Її ціль – це пошук закономірностей і особливостей виникнення, формування і розвитку психічних процесів і психологічних станів людини, властивостей її психіки та характеру поведінки. Прагнення людини підмінити властиву йому духовність психологічними доктринами, як правило, може завести її у глухий кут, проте якщо не змішувати ці два поняття, то наука психологія може виявитися вельми корисна. На практиці в багатьох областях людської життєдіяльності вже давно застосовуються численні напрацювання і спостереження, які стали доступні завдяки науці під назвою психологія. Психологія вносить значний внесок у розвиток і життя сучасного суспільства.

Нині психологи широко затребувані в суспільстві: вони працюють і в сфері освіти, і в медицині, і в рекламі. Психологи допомагають людям у кризових ситуаціях, розібратися в їхніх проблемах, показують шлях й відкривають  невідомі до того ресурси свого організму і психіки.

Психологію можна віднести до однієї з найцікавіших наук. Ось деякі цікаві факти про психологію людини:

  • Якщо в юності людина вміла відмовлятися від того, чого сильно бажала, їй даються життєві випробування простіше та з мінімальними втратами.
  • Для того, щоб до чогось звикнути, необхідно трохи більше 2 – х місяців, а точніше – 66 днів. Саме такий період знадобиться людині для того, щоб сформувати та довести до автоматизму будь – яку дію. Наприклад, якщо ви хочете перейти на правильне харчування, то вам може знадобитися трохи менше – приблизно 55 днів. А ось до спорту доведеться звикати довше – до 75 днів.
  • Читання є одним із найкращих способів боротьби з тривогою і стресом.
  • Пам’ять людини здатна зберегти 90% з того, що вона робить, 50% з того, що вона бачить, і 10% з того, що вона чує.
  • Більшість людей в незнайомому місці тримається праворуч. Якщо ви не хочете бути в натовпі або простояти довго в черзі, то знаючи цей факт, сміливо йдіть ліворуч або займайте чергу, яка лівіше.
  • У вдячних людей легше виходить бути щасливими.

Основними видами діяльності психолога є:

  • консультування;
  • психологічна діагностика
  • психологічний тренінг.

Деякі психологи поєднують всі ці види діяльності, але найчастіше спеціалізуються в чомусь одному. Багато психологів займаються викладанням психології або науковими дослідженнями. Психолог дає можливість людині поглянути на життя в цілому і на його проблему трохи під іншим кутом. Все, що з нами відбувається – це робимо ми самі, це справа наших з вами рук. Звідси висновок – щоб змінити світ, треба змінитися самому.

Потрібно відзначити, що психолог повинен володіти певними як душевними, так і професійними якостями. Безумовно, він повинен бути добрим і небайдужим до інших людей, вміти уважно слухати і чути співрозмовника. Йому просто необхідні такі якості як кмітливість, логіка, уміння аналізувати і робити висновки. Але перш за все, він повинен володіти стресостійкістю. Під час роботи з пацієнтами, психолог повинен вміти відгороджуватися від чужих проблем, не приймати все близько до серця і не плутати професійне співчуття з співчуттям людським.

Основна мета психолога – знайти підхід до клієнта, тому не можна чітко описати консультацію спеціаліста, адже кожен візит надзвичайно індивідуальний. Та в будь – якому випадку психотерапія проходить в декілька етапів, а її ефективність залежить від професіоналізму фахівця.

Список рекомендованої літератури:

1). Герасимчук В. А. Роль і місце стрес – волаючої поведінки в формуванні психологічної дезадаптації у дружин, чоловіки яких страждають на шизофренію / В. А. Герасимчук, Н. К. Агішева // Експериментальна і клінічна медицина. – 2019. – №4. – С. 14 – 24.

2). Значення психологічної допомоги для соціальної адаптації ВІЛ – інфікованих хворих / К. В. Юрко та ін. // Інфекційні хвороби. – 2021. – №2. – С. 38 – 43.

3). Марценковський Д. І. Депресії у дітей та підлітків унаслідок психологічної травматизації / Д. І. Марценковський, І. А. Марценковський // Міжнародний неврологічний журнал. – 2021. – №4. – С. 45 – 53.

4). Подолян В. М. Підліткова наркоманія в Україні: соціальний та психологічний аспекти / В. М. Подолян // Сімейна медицина. – 2021. – №2-3. – С. 20 – 23.

5). Психологічні особливості підлітків із псоріазом / Е. О. Мурзіна та ін. // Український медичний часопис. – 2021. – №4. – С. 81 – 84.

6). Чабан О. С. Психічне здоров’я в період пандемії COVID – 19 (особливості психологічної кризи, тривоги, страху та тривожних розладів): реалії та перспективи / О. С. Чабан, О. О. Хаустова // НейроNEWS. – 2020. – №3. – С. 26 – 36.