8 червня проводиться Всесвітній тиждень серцевого ритму. Проходить з вівторка першого повного тижня червня. Мета – поліпшення діагностики, лікування і якості життя тих, хто страждає на аритмію. Ці червневі заходи у першій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Наше серце скорочується в середньому від 60 до 90 разів на хвилину. Воно працює і качає кров протягом усього життя.
Для здорового функціонування серце повинне скорочуватись через однакові проміжки часу. Якщо частота, ритмічність і черговість серцевих скорочень змінюється, це називають порушенням серцевого ритму або аритмією. На перший погляд в аритмії немає нічого небезпечного чи страшного. Проте якщо серце скорочується частіше, ніж необхідно, воно зношується набагато швидше.
Якщо ж навпаки, воно скорочується повільніше, виникає проблема у забезпеченні достатнього руху крові та кисню в організмі. Існують також групи аритмій, що значно підвищують ризик інсульту або хронічної серцевої недостатності.
Як зрозуміти, що у вас аритмія?
Зазвичай ми не звертаємо уваги на биття серця, не відчуваємо його. Це означає, що жодних проблем із найважливішим органом у нас немає. Проте при аритмії не зважати на власне серцебиття буде важко. Адже аритмія супроводжується болем або дискомфортом в області серця. Прискорюється або сповільнюється серцебиття, ритм роботи серця є нерегулярним, з’являється відчуття задухи, недостатності повітря. Можуть траплятися періодичні запаморочення, втрата свідомості.
Не завжди на початковій стадії існують відчутні симптоми порушення ритму серця. Хвороба може протікати безсимптомно, а ускладнення бувають важкими (інфаркт, інсульт, тромбоемболія легеневої артерії тощо). Тому огляди у лікаря-кардіолога та своєчасна електрокардіограма дуже важливі для профілактики.
Причини аритмії
Найчастіше причинами виникнення аритмії є підвищений тиск (артеріальна гіпертензія), ішемічна хвороба серця (сюди входять також її прояви: інфаркт міокарда, стенокардія), серцева недостатність, міокардит. Спровокувати аритмію можуть знижений або підвищений вміст електролітів у крові (калій, магній, натрій, кальцій), захворювання ендокринної системи, цукровий діабет, хвороби дихальної системи, часті стреси.
Причиною може бути також зловживання тютюном, алкоголем, антибіотиками, наркотичними речовинами і навіть кофеїном. Оскільки спектр хвороб, котрі викликають порушення серцевого ритму, є досить широким, то для визначення першопричини необхідне якісне і детальне обстеження. Лише після нього лікар зможе поставити діагноз, включаючи вид і ступінь аритмії.
При порушеннях серцевого ритму уникнути тяжких ускладнень, своєчасно їм запобігти можна лише одним шляхом – регулярними оглядами у лікаря-кардіолога. Це дозволить розпізнати проблему ще до того, як з’являться симптоми. Лікування в такому разі буде значно ефективнішим.
Список використаної літератури
- Ардашев В.Н. Лікування порушень серцевого ритму. – М.: Медпрактика-му, 2005.
- Андрєєв Н.А. Аритмії серця. Діагностика / Н.А. Андрєєв, К.К. Пічкур. – М .: Зинатне, 1985. – 239 c.
- Сычев О.С. Основные принципы ведения пациентов с желудочковыми аритмиями // Здоров’я України. – 2009. – №10. – С. 33–35.
- Руководство по нарушениям ритма сердца / Под ред. Е.И. Чазова, С.П. Голицына. – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2010. – 416 с.
- Суправентрикулярні пароксизмальні тахікардії: стандарти діагностики, невідкладної допомоги та профілактики згідно з даними доказової медицини // Внутрішня медицина. – 2007. – №2. – С. 28–34.
Залишити відповідь