З метою допомоги людям припинити вживати тютюн та тютюнові вироби, в КП «Обласний центр громадського здоров’я» РОР відбувся пресбрифінг, учасниками якого були і наші спеціалісти.
Щороку у світі внаслідок паління помирає 8 млн. людей, з них 85 тис. українців. Від пасивного паління страждають та вмирають більше 14 тис. осіб.
Пандемія Сovid-19 сприяла тому, що мільйони курців по всьому світу, боячись складнощів захворювання та перебігу хвороби, виявили бажання побороти тютюнову залежність. Однак тютюнові та нікотинові компанії все активніше залучають молодь до куріння і дуже важливо захистити їх від реклами та агресивного маркетингу цих виробів та запровадити необхідне регулювання на державному рівні.
«Цього року Україна відзначила 15-ти річчя ратифікації Рамкової конвенції ВООЗ боротьби проти тютюну. Рівненщина виявила ініціативу, розробила та впроваджує Стратегію з контролю над тютюном на 2021 – 2025 роки. Для ефективної реалізації плану заходів Стратегії потрібен комплексний міжсекторальний підхід із залученням міжнародних, урядових організацій, представників медичної сфери та громадського сектору», – зазначила Людмила Рибчук, директор КП «Обласний центр громадського здоров’я» РОР.
В Україні, у тому числі на Рівненщині, за дотримання норм Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» відповідає Держпродспоживслужба, яка і здійснює перевірки суб’єктів господарювання.
«У разі порушення норм закону Головне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області має право застосовувати штрафні санкції. Зокрема, якщо у закладах ресторанного господарства розміщено попільничку чи хтось закурив, то передбачено штраф до суб’єкта господарювання від 1 до 10 тис. грн.
Курити можна у спеціально облаштованих місцях, що відведено на підприємствах, організаціях, у готелях, вокзалах, аеропортах тощо.
Також працівники цього територіального органу стежать за дотриманням ще одного закону про рекламу. У минулому році інспектори зафіксували чотири рекламних носії, де порушували цей закон. А вже за 5 місяців цього року серед порушників 3 рекламоносії. Відповідно із суб’єктів господарювання стягнуто штраф», – наголосила Оксана Немкович, заступниця начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.
Понад 50% 15–17-річних підлітків в Україні курили електронні сигарети. 7,5% пробували системи для нагрівання тютюну, згідно із Глобальним опитуванням молоді щодо вживання тютюну.
«У 2021 році 642 особи було притягнено до відповідальності через зловживання тютюном у місцях не дозволених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Представники Патрульної поліції в Рівненській області працюють на випередження та проводять понад 100 уроків для учнів рівненських шкіл. Під час зустрічей розповідають про відповідальність, залежність та наслідки куріння цигарок, електронних сигарет та систем нагрівання тютюну», – розповіла Іванна Бояківська, начальник відділу зв`язків з громадськістю управління патрульної поліції в Рівненській області.
У світі 63% паліїв, які хочуть кинути курити, але їм не вистачає необхідної підтримки. Частка дорослих курців, які успішно припиняють палити, невелика. Зокрема у Україні вона складає лише 1,2% хоча більш ніж половина тих, хто вживає тютюн, хочуть позбутися своєї залежності.
«ВООЗ разом з партнерами розробили бота зі штучним інтелектом – Флоранс. Бот, як віртуальний медик, працює цілодобово і без вихідних.
Також в Україні створений серсів з надання допомоги у припиненні курити stopsmoking.org.ua», – підкреслила Наталія Фесовець, регіональний координатор проекту «Діємо для здоров’я».
Впродовж липня – серпня 2020 року РОБФ «Наше Майбутнє» провів дослідження з метою оцінити рівень виконання положень РКБТ ВООЗ у Рівненській області, а саме рівень виконання заборон щодо куріння у громадських місцях (закладах громадського харчування, на зупинках громадського транспорту, дитячих майданчиках, у підземних переходах, на території закладів охорони здоров’я), щодо реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, а також щодо незаконної торгівлі тютюновими виробами.
«Основні результати дослідження свідчать про необхідність посилити контроль за дотриманням чинного законодавства, а також про потребу у якісних та ефективних інформаційних кампаніях з метою підвищити обізнаність населення щодо шкоди тютюну та можливостей захистити себе та своїх близьких від шкідливого впливу вторинного тютюнового диму», – сказала Юлія Ратушна, керівник РОБФ «Наше майбутнє».
Залишити відповідь