З незапам’ятних часів людство намагалося знайти кошти і способи збереження молодості, краси, сили, попередження старіння, продовження життя, безсмертя. Чаклуни, шамани, знахарі і лікарі пропонували разноманітні засоби, вдавалися до різних обрядів, намагаючись вирішити цю задачу. Збереглися легенди, що з цією метою в далекій давнині воїни зїдали печінку і серце вбитих ворогів. Численні казки про “живу воду”, “молодильні яблучка” відображали бажання людей.
Збереглися жахливі відомості про те, що деякі представники знаті, зокрема французький король Людовик ХІ, для збереження молодості пили кров немовлят, спеціально зарізаних для цієї мети.
І навіть в прогресивних ХІХ-ХХ ст. деякі вчені намагалися реалізувати подібні ідеї, підбиваючи під них наукову основу, наприклад, І.І. Мечников, А.А. Богомолець, К. Пархон. Згідно з легендою відомості про дослідження в цьому напрямку академіка А.А. Богомольця дійшли до “вождя всіх народів” І.В. Сталіна, який дуже боявся старості і мав намір жити вічно. Він наказав виділити великі суми коштів, організувати спеціальний інститут і доручити академіку А.А. Богомольцю впритул зайнятися цією проблемою. На жаль, А.А. Богомолець помер, не доживши до 65 років так і не вирішивши це завдання, що викликало велике невдоволення вождя, який звинуватив його в хитрості та шахрайстві.
Крім згаданих, в рядах борців зі старістю, за вічне життя і молодість було чимало видатних вчених, які пропонували різні способи, засоби і прийоми для вирішення цих завдань. Слід зазначити, що серед них трудилася чимало шарлатанів, які пропонували сумнівні методи.
Одним з основоположників наукового напрямку, що займався вивченням процесів старіння та продовження життя, є видатний, талановитий, енциклопедично освічений учений англо-французького походження, людина з яскравою мінливої долею і важким характером – Чарльз Едуард Броун-Секар, який по праву вважається одним із засновників ендокринології і клінічної неврології.
Про бурхливе життя і велику плідну наукову діяльність такої значної фігурі в історії медицини, як Чарльз Едуард Броун-Секар, читайте у статті:
Рыбаков С.И. Charles Edouard Brown-Sequard: жизнь и попытки вернуть ушедшую молодость (историческая миниатюра) / С.И. Рыбаков // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2020. – №2. – С. 92-99.
Замовити електронну копію статті можна безкоштовно за тел.: (063)3809527 або email: nmi.ronmb@gmail.com
Залишити відповідь