Щорічно 25 квітня в різних країнах світу відзначають незвичайне свято – Міжнародний День ДНК (DNA Day), який визнає важливість генетики і наукових досягнень, зроблених в цій області.
Генетика являється фундаментальною дисципліною, яка все більше і більше впливає на розвиток біологічної науки. Оскільки людина стоїть на вершині філогенетичної драбини, природнім є бажання генетиків розширити діапазон знань в області спадковості та мінливості homo sapiens. Визначення та детальне вивчення структури людського гену – це одне з найважливіших питань охорони здоров’я.
Що таке ДНК?
ДНК – це дезоксирибонуклеїнова кислота, що зберігає нашу генетичну інформацію. Виявлення ДНК сприяло розкриттю коду спадковості та ідентифікації генетичного ризику. Розпочалось створення технологій генної інженерії та здійснення оздоровлення спадковості. Отже, відкриття спіралі ДНК можна сміливо називати революційним.
Цікаві факти про ДНК:
- Одна молекула ДНК щодня отримує близько мільйона ушкоджень. Проте, молекула має здатність швидко відновлюватись, інакше клітини б загинули.
- Якщо перевести у цифровий вигляд інформацію, яку містить людський геном, то вона зайняла би близько трьох тисяч носіїв, (по 100 Гб кожен).
- На Міжнародній космічній станції знаходиться «Безсмертний диск» – це жорсткий диск, що містить ДНК всесвітньовідомих та впливових людей, таких як Стівен Хокінг, Стівен Колбрет та Ленс Армстронг. Його мета – продовжити життя людства у разі всесвітньої катастрофи.
- Вся світова цифрова інформація може поміститись у двох грамах ДНК
- ДНК усіх людей збігається на 99,9%. Решти – 0,01 % буде достатньо для побудови нового коду людини.
- У разі трансплантації кісткового мозку кров реципієнта отримує частину ДНК донора і, як результат, кров, слина та волосся однієї людини можуть показувати різні ДНК.
- Приблизно 8% нашого ДНК займають віруси, через які відбулись певні мутації клітин людського тіла.
- ДНК людини на 50% схожа із РНК (рибонуклеїнова кислота) банана.
- У ДНК є властивість зберігатись надзвичайно довго. Термін напіврозпаду ДНК становить 521 рік.
- Якщо розгорнути спіраль ДНК всього однієї людини, то це займе відстань від Землі до Плутона і назад.
Отже, ДНК є життєво важливою молекулою не тільки для людей, але й для більшості інших організмів. ДНК містить спадковий матеріал і наші гени – саме це робить нас унікальними.
Список використаної літератури
- Бочков Н.П. Клиническая генетика / Н. П. Бочков, В. П. Пузырев, С. А. Смирнихина. – Москва: ГЭОТАР – Медиа, 2011. – 590 с.
- Бужієвська Т.І. Основи медичної генетики / Т. І. Бужієвська. – Київ: Здоров’я, 2001. – 135 с.
- Заяц Р.Г. Основы общей и медицинской генетики / Р. Г. Заяц, И. В. Рачковская. – Минск: Вышейшая школа, 2003. – 239 с.
- Основы медицинской и клинической генетики / [А. Ю. Савченко, А. С. Рождественский, Е. Ф. Литвинович та ін.]. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2008. – 412 с.
- Путинцева Г.Й. Медична генетика:підручник / Г. Й. Путинцева. – Київ: Медицина, 2008. – 391 с
- Цитологія і генетика // Інститут клітинної біології і генетичної інженерії НАН України. – 2021. – №1. – С. 1–98.
Залишити відповідь