З нагоди Всеукраїнського Дня бібліотек та напередодні свята Покрови, що відзначається як День Українського козацтва, бібліотекарі РОНМБ разом із працівниками   РОУНБ відвідали  місця героїчної козацької слави Рівненщини, а  саме Національний історико-меморіальний заповідник “Поле Берестецької битви”, який знаходиться між селами Пляшева та Острів на Рівненщині, де в 1651 році відбулася битва між козацько-селянським військом гетьмана Богдана Хмельницького та польською шляхтою.

З цікавістю та трепетом бібліотекарі ознайомились із  експозицією музею, у якій представлені унікальні експонати XVII століття, знайдені під час археологічних досліджень 1970-2015 років на полі Берестецької битви під керівництвом І.Свєшнікова. У музеї зберігається понад 5 тисяч експонатів, серед яких – зброя козаків та повстанців та їхні особисті речі: гармати, мушкети, шаблі, бойові коси, списи, порохівниці з порохом, речі козацької кухні, шкіряні чоботи, шкіряні ходаки, гаманці, сумки та ін.

Бібліотекарі із захопленням оглянули перлину архітектури українського бароко —   храм- пам’ятник Свято-Георгіївська церкву, збудовану у 1910-1914 роках у стилі українського бароко за проектом В. Максимова та  пам’ятку дерев’яної архітектури XVII століття Свято-Михайлівську церкву (1650 р.), перенесену на острів Журавлиха  1912 році із сусіднього села Острів. За народними переказами, у ній перед битвою молився гетьман Богдан Хмельницький разом із козаками.

Бібліотекарі пройшли підземним переходом, який з’єднує Свято-Михайлівську церкву із гробницею Свято-Георгіївського храму, та вшанували  останки полеглих у Берестецькій битві.

Увічненням подвигу козаків стало спорудження у 1991 році на полі бою величного бронзового монумента на честь загиблих героїв Берестецької битви (автор А. Кущ).

Далі  мандрівка бібліотекарів пролягла до селища  Млинів, де відвідали краєзнавчий музей. Музей в селищі Млинів розташовується в садибі шляхетного роду Ходкевичів, а саме в збереженому  флігелі палацу.

В музеї    бібліотекарі оглянули   чудову колекцію  природніх  багатств краю, та завітали до  відтвореної в інтер’єрі  кімнати  Ходкевича.

Особливої краси палацовому комплексу Ходкевичів надавав пейзажний парк. Власники дбали  аби парк мав вигляд «італійського саду». Для цього замовлялись цілий ряд дерев, кущів та квітів, які висадили в саду. Цікавою спорудою на території палацового комплексу був музичний павільйон. Спочатку ця споруда призначалася для музичних цілей, але згодом почала використовуватися для господарських цілей та як літній салон.

Відвідали бібліотекарі і одне з найдавніших городищ  Млинова – поселення  Муравицю. У далекому минулому тут була давньоруська фортеця, що мала городища оточені болотом і водами Мельнички, притоки Ікви. Муравицьке городище нині включене до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.