23 квітня в Україні відзначається Всеукраїнський день психолога – професійне свято всіх тих, хто працює з поведінкою, психікою та психічними процесами людини й будь-яким чином причетний до науки психології.

Всеукраїнський день психолога відзначається з 2004 року за ініціативи Національної асоціації практичних психологів та соціальних працівників України. Дата 23 квітня була обрана не випадково, адже саме в цей день у 1896 році народився видатний український психолог Григорій Сергійович Костюк, який зробив значний внесок у розвиток психологічної науки та освіти в Україні. 

Мета цього дня популяризувати психологію як науку та практику, показати значущість та актуальність психологічної допомоги та супроводу різним категоріям населення, висловити вдячність та визнання психологам за їх нелегку та важливу роботу, сприяти професійному зростанню та обміну досвідом серед фахівців.

Психологія як наука сформувалася наприкінці 19 століття, коли німецький психолог В. Вундт відкрив першу лабораторію експериментальної психології у Лейпцигу. З того часу психологія постійно розвивалася і розгалужувалася на різні напрямки та школи, такі як психоаналіз, гештальт-психологія, когнітивна психологія, гуманістична психологія тощо. 

В незалежній Україні психологія пройшла довгу і багатогранну історію, яка пов’язана з історією розвитку даної науки в різних навчальних закладах та наукових установах України. Після 1991 року психологічна наука зазнала значних змін та викликів, пов’язаних з політичними, соціальними та культурними процесами в суспільстві.

Основними напрямками розвитку психології в Україні після 1991 року можна виділити такі:

  • Розвиток психологічної служби у системі освіти, охорони здоров’я, соціальної роботи та інших сферах державного та громадського життя. Психологічна служба спрямована на надання психологічної допомоги та психологічного супроводу різним категоріям населення, особливо дітям, молоді, сім’ям, людям похилого віку, людям з особливими потребами, учасникам бойових дій та іншим.
  • Розвиток науково-теоретичних шкіл та напрямків у психології, які базуються на спадщині видатних українських психологів минулого та сучасного, а також на впливі світової психолог  гічної думки.
  • Розвиток гуманістичної психології та психології особистості, які спираються на ідею цілісності, унікальності та самореалізації людини.
  • Розвиток когнітивної психології та психології мислення, які фокусуються на процесах сприйняття, уваги, пам’яті, мови, уяви, розумових операціях та розв’язанні проблем. Розвиток соціальної психології та психології групи, які спираються на ідею взаємодії людини з іншими людьми та соціальним середовищем. 
  • Розвиток екологічної психології та психології сталого розвитку, які спираються на ідею взаємозв’язку людини з природним та антропогенним середовищем.

Всеукраїнський день психолога є нагодою для вшанування заслуг психологів у розвитку суспільства, а також для популяризації психології  як науки й професії.

Психологи – це люди, які займаються вивченням психології та застосовують її у різних сферах життя. Але навколо цієї професії існує багато міфів. 

Найпопулярнішими серед яких є такі: психологи читають думки, психологи лікують від усього, психологи не потребують психічної допомоги, психологи – всезнайки.

 

Список рекомендованої літератури:

  • Вітенко Іван Степанович. Медична психологія: підруч. для студ. вищих навч. закладів ІV рівня акредитації / І. С. Вітенко. – К. : «Здоров’я», 2007. – 208 С. 
  • Губенко І. Я. Основи загальної і медичної психології, психічного здоров’я та міжособового спілкування / І. Я. Губенко, О. С. Карнацька, О. Т. Шевченко. – К.: ВСВ «Медицина», 2013. – 296 С. 
  • Косенко Виктор Григорьевич. Медицинская психология для медсестер и фельдшеров: учебное пособие для студентов образовательных учреждений среднего проф. Образования, обучающихся по мед. специальностям / В. Г. Косенко, Л. Ф. Смоленко, Т. А. Чебуракова. – Ростов н/Д: «Феникс», 2002. – 416 С. – (Медицина для всех).
  • Максименко С. Д. Медична психологія: підруч. для студ. вищих навч. закл. / С. Д. Максименко и др. – Київ: Видавничий Дім «Слово», 2014. – 520 С. 
  • Максименко С. Д. Медична психологія: підруч. для студ. вищих навч. закл. / С. Д. Максименко, І. А. Коваль, К. С. Максименко, М. В. Папуча. – Вінниця: Нова книга, 2008. – 520 С. 
  • Менделевич Владимир Давыдович. Клиническая и медицинская психология: учеб. пособие для студентов мед. вузов / В. Д. Менделевич. – 5 – е изд. – М.: «МЕДпресс – информ», 2005. – 432 С. 
  • Основи загальної і медичної психології: підруч. для студ. вищих мед. навч. закладів освіти І – ІV рівнів акредитації / За ред. проф. І. С. Вітенка, і проф. О. С. Чабана. – Тернопіль: «Укрмедкнига», 2003. – 344 С.