9 лютого в усьому світі відзначається Міжнародний День стоматолога. Незважаючи на те, що стоматологія є однією з найдавніших галузей медицини, день стоматолога є порівняно молодим професійним святом.
На початку XVIII століття П’єр Фошар заснував сучасну наукову стоматологію, як науку і професію. В Європі Міжнародний День стоматолога відзначають тільки кілька років, але з кожним роком він набуває все більшої популярності.
За даними Всесвітньої федерації стоматологів, карієс і хвороби ротової порожнини є найпоширенішими захворюваннями у всьому світі. Особливу увагу і настороженість викликає хронічне захворювання карієсом. Не випадково у всьому світі встановлені і дедалі більше виникають пам’ятні та святкові дні, призвані звернути увагу на здоров’я зубів і ротової порожнини. Наприклад, 12 вересня відзначається Всесвітній день здоров’я ротової порожнини – «World Oral Health Day», 6 березня в Сполучених Штатах Америки відзначають професійне свято – День дантиста.
Традиційно вже кілька років 9 лютого відзначають і в Україні Міжнародний день стоматолога. Відзначають це професійне свято в день святої Аполлонії (St. Apollonia).
Аполлонія – донька видатного олександрійського чиновника, яка увірувала у Христа. На думку гонителів християнства, вона подавала поганий приклад співгромадянам, які повинні були дотримуватися багатобожжя і вірити в божественне походження імператора. Аполлонію піддали жорстоким тортурам, вимагаючи зречення від християнства.
9 лютого 249 року за віру в Христа в Олександрії її було спалено живцем. Перед стратою кати вирвали їй усі зуби. Відтак народилася легенда, якщо помолитися святій Аполлонії (її канонізували 300 року), то зубний біль вгамується. Культ Аполлонії швидко поширився Європою. Її зображення були майже у кожній церкві. Аполлонію зображали молодою миловидною дівчиною зі щипцями у руках.
На початку XVIII століття, з легкої руки П’єра Фошара, який є засновником стоматології як науки та професії, Аполлонія стала покровителькою не лише людей із зубним болем, а й тих, хто покликаний цей біль усувати.
Сучасні стоматологи всього світу стурбовані проблемами вивчення таких зубних захворювань, як карієс і пародонтоз. У цьому зв’язку розробляються спеціальні теорії і комплекс практичних заходів. На семінарах, що проводяться, зокрема, в Україні, нерідко обговорюється питання про профілактичні заходи, що забезпечують здоров’я зубів. Адже попередити хворобу набагато легше, ніж лікувати.
Ніщо не вічне, і зуби, на жаль, не виняток. Від зубних лікарів залежить багато чого. Ця професія в усьому світі дуже затребувана. Чим вище майстерність стоматолога, тим менше неприємних відчуттів отримують пацієнти. І навіть у свій професійний день вони візьмуть інструмент в руки, щоб забезпечити нам гарну посмішку.
Список літератури:
- Авдєєв І.П. Актуальне законодавство в стоматології / І.П. Авдєєв, Т.В. Бяглик, Т.В. Накряха. – Харків: Авеста, 2009.– 544 с.
- Антоненко М.Ю. Захворювання слизової оболонки порожнини рота від теорії до практики. Довідник лікаря-стоматолога. К.: ТОВ «Бібліотека «Здоров’я України», 2013. – 648 с.
- Борисенко А.В. Секреты лечения кариеса и реставрации зубов / А.В. Борисенко – М.: Книга плюс, 2005. – 527 с.
- Галузевий медико-економічний стандарт надання стоматологічної допомоги на I, II та ІІІ рівнях: Амбулаторна допомога / [К.М. Косенко, Ю.М. Бахуринський, В.Я. Скиба та ін.]. – Одеса: Астропринт, 2000. – 384 с.
- Готь І.М. Невідкладні стани та допомога при них в практиці лікаря-стоматолога / І.М. Готь. – Львів, 1996. – 102 с.
- Данилевський М.Ф. Захворювання слизової оболонки порожнини рота / М.Ф. Данилевський, О.Ф. Несин, Ж.І. Рахній. – К., 1998. – 408 с.
Залишити відповідь