Малярія – гостра інфекційна хвороба людини, що спричинюється малярійними плазмодіями і характеризується періодичними нападами гарячки, збільшенням печінки та селезінки і розвитком анемії.
Хворобу спричиняють 4 види малярійного плазмодія: збудник триденної малярії, чотириденної, збудник малярії овале ( особливого різновиду триденної малярії ), збудник тропічної малярії. Поширена здебільшого триденна і тропічна малярія.
Зараження відбувається під час укусу лише самкою малярійного комара з роду анофелес.
Активність комарів припадає на теплу пору року: у районах з субтропічним кліматом – це літньо-осінні місяці, у тропічній зоні – майже цілорічно.
Зрідка трапляється зараження при переливанні інфікованої донорської крові, оперативних втручаннях, при використанні недостатньо простерилізованого інструментарію. Наркомани можуть інфікуватись при застосуванні нестерильних шприців. Можливе внутрішньоутробне зараження плода.
Ситуація щодо малярії у світі залишається напруженою. Зараз хвороба реєструється майже в 100 країнах, здебільшого в Азії, Африці, Латинській Америці. На малярію щороку хворіє 300-500 млн людей.
На території України малярія практично не виявлялась. Проте, внаслідок збільшення кількості подорожуючих, нехтування ними хіміопрофілактикою, щороку частішають випадки завозу малярії в нашу країну.
Захворювання проявляється тріадою синдромів: типовими нападами пропасниці з чіткою періодичністю, збільшенням печінки та селезінки, розвитком анемії.
Протягом 2-3 днів можуть відзначатись загальна слабкість, розбитість, погіршення сну та апетиту, болю голови, болю в суглобах, м’язах. Напади лихоманки починаються з трясучого ознобу. Стан хворого швидко погіршується. З’являються задишка, нерідко біль у попереку. Далі температура тіла швидко досягає 40-41С. Відзначаються симптоми ураження ценральної нервової системи, блювання, зниження артеріального тиску. Нерідко з’являються кропивниця, герпетичні висипання на губах. При тропічній малярії часто виникає біль у животі, пронос.
Уже після 2-3 нападу збільшуються печінка і селезінка.
Без лікування буває 10-12 нападів, при чотириденній малярії – більше.
Ускладнення зустрічаються здебільшого при тропічній малярії, тяжко перебігають і часто призводять до смерті хворого.
Хворі та паразитоносії лікуються в умовах стаціонару, у палатах, що недоступні для комарів.
Важливе місце в комплексі терапевтичних заходів відіграє догляд за хворим. На початку нападу лихоманки хворого необхідно добре вкрити, при потінні – замінити вогку білизну.
Малярія віднесена до хвороб, при яких передбачено санітарну охорону території держави та обов’язкову реєстрацію.
Заходи боротьби з малярією полягають у знищенні переносників хвороби -комарів анофелес, систематичному виявленні хворих на малярію, раціональному лікуванні, а також у проведенні протирецидивних курсів терапії.
Для боротьби з переносниками малярії проводять осушення заболочених місцевостей, очищення водоймищ, знищують личинки комара анофелес на поверхні озер, боліт і ставків.
З метою захисту людей від укусів комарів застосовують накомарники, сітки на вікнах, запони на дверях. Рекомендується обробка транспортних засобів, що прибули з ендемічного осередку малярії.
Суттєве значення має хіміопрофілактика для осіб, які їдуть в ендемічну зону.
Нині розробляють різного типу вакцини, які будуть доповнювати існуючі протималярійні заходи.
Список рекомендованої літератури:
- Аналіз завезених випадків малярії за даними КНП “Міська клінічна інфекційна лікарня” // Актуальна інфектологія. – Київ, 2020. – №1. – С. 121-122
- Городецька Г. Складнощі діагностики тропічної малярії / Г. Городецька // Лабораторна справа. – 2021. – №5. – С. 22-28
- Ніколаєнко С.М. Стан захворюваності на лямбліоз, малярію в Україні /С.М. Ніколаєнко // Актуальна інфектологія. – 2021. – №1. – С.81-82
- Сучасні аспекти поширення малярії в Європейському регіоні // Актуальна інфектологія. – Київ, 2020. – №1. – С.119-120
- Трихліб В.І. Деякі питання стосовно малярії / В.І Трихліб, С.М. Ніколаєнко, О.С. Сагач // Актуальна інфектологія. – Київ, 2020. – №1 – С.114-115
Залишити відповідь