Зима – період підвищеного травматизму. Причина проста – ожеледиця, ранній початок темноти, слизьке взуття. Погіршення стану проїздної частини позначається на підвищенні частоти дорожніх пригод і рості числа потерпілих.

Коли настає зима, частота звернень за допомогою до медичних закладів з приводу травми збільшується у 2 – 3 рази. За даними хірургів – травматологів взимку трапляються  забиття і переломи кісток (біля 15%), вивихи (10%). Переважно, це люди працездатного віку.

Велике значення має екологія, стан місць проживання, робочих зон, зон відпочинку, тротуарів, проїздної частини. Проте, це не означає , що треба всі нещасні випадки списувати на зимову пору року та нехтувати дотриманням техніки безпеки. Передивившись і змінивши деякі свої звички на час зимового періоду, Ви зможете убезпечити себе від травм взимку. Зазвичай, зимою люди травмуються через те, що кудись дуже поспішають, і можуть просто не помітити льоду. Крім цього всього, травмуватися можна і в транспорті. Наприклад, підсковзнутись і впасти при вході до автобусу, або тролейбусу, так і при виході з них.

Переломи кінцівок виникають через те, що, падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і завалюється на неї всією масою тіла. Жінки ризикують впасти через те, що вдягають високі підбори.

Якщо відчуваєте, що втрачаєте рівновагу і падаєте, тоді:

  • При падінні слід згрупуватись – це зменшить силу удару об лід, намагайтесь присісти – зменшиться висота падіння;
  • У момент падіння слід напружити м’язи – отримаєте лише забій;
  • При падінні на спину прижати підбородок до грудей, а руки розкинути як можна ширше.

Підсумовуючи вищевикладене можливо зробити наступний висновок: основний спосіб профілактики травм взимку – це обачність і обережність при пересуванні по тротуарам і доріжкам, пішохідним переходам.

Важливо:

  • Правильно, відносно погодних умов, підібрати одежу та взуття;
  • Водії транспортних засобів повинні суворо дотримуватись правил дорожнього руху, дотримуватись швидкісних режимів;
  • Носити взуття бажано на плоскій підошві з протектором;
  • При ожеледиці слід ходити по особливому – якби трішки сковзати, наче на маленьких лижах, наступати на всю підошву;
  • Уважно дивитись під ноги;
  • Не ходіть дуже близько біля стін будівель – з даху може впасти сосулька або кусок затвердівшого снігу;
  • Взимку ніколи не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість падіння та важких травм, особливо переломів;
  • Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю, особливо поза межами пішохідних переходів;
  • У період танення льоду потрібно бути особливо уважним, проходячи повз будинки та біля високих дерев – спочатку потрібно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів;
  • Категорично забороняється заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев;
  • Обходьте металеві кришки люків – як правило, вони вкриті льодом та можуть бути погано закріплені, що додає ризику та важкості травмувань;
  • Не йдіть з самого краю проїжджої частини. Це завжди небезпечно, а на слизьких шляхах – особливо;
  • Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам’ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях машини.

Заходи профілактики

Дієвим засобом запобігання травматизму під час роботи в холодний період року є розроблення та виконання заходів щодо підготовки підприємств, установ та організацій до роботи в осінньо – зимовий період. Основні з них:

  • Своєчасне очищення територій від снігу та льоду;
  • Посипання доріг, пішохідних доріжок піском, сіллю;
  • Очищення покрівель від снігу та бурульок.

Список рекомендованої літератури:

1). Алгоритм надання медичної допомоги потерпілим із травмами кінцівок // Довідник головної медичної сестри. – 2018. – №10. – С. 21.

2). Брич В. В. Готовність фахівців із реабілітації до використання сучасних інформаційно – комунікаційних технологій для забезпечення безперервної реабілітаційної допомоги пацієнтам із травмами / В. В. Брич, Н. Ю. Ходаковська // Український медичний часопис. – 2021. – №2. – С. 84 – 87.

3). Вплив хірургічної стабілізації переломів ребер на результати лікування пацієнтів з множинними переломами довгих кісток нижніх кінцівок і політравмою / В. М. Лянскорунський // Медицина невідкладних станів. – 2020. – №3. – С. 112.

4). Канзюба А. А. Дослідження саногенезу при переломовивихах у ділянці кульшового суглоба / А. І. Кандзюба // Травма. – 2020. – №6. – С. 33 – 38.

5). Лябах А. П. Помилки та ускладнення при лікуванні пацієнтів із переломами кісточок гомілки / А. П. Лябах, І. В. Кучер // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2020. – №3. – С. 24 – 29.

6). Сучасний алгоритм ведення пацієнта з переломом ключиці / О. А. Бур’янов та ін. // Сімейна медицина. – 2021. – №4. – С. 5 – 11.