Кератоконус – дегенеративне незапальне захворювання очей, при якому рогівка через структурні зміни витончується і набуває конічної форми на відміну від нормальної – сферичної. Природа захворювання пов’язана з порушенням механічних властивостей основної речовини рогівки. Волокна, що формують її структуру, втрачають свої характеристики міцності. Під дією внутрішньоочного тиску рогівка випинається вперед. Захворювання, як правило, розвивається на обох очах.

Дане захворювання зазвичай виникає у підлітковому віці, але іноді трапляється  також у молодих людей, частіше до 30 років. Зміна форми рогівки відбувається повільно, як правило  – протягом кількох років. Однак зустрічаються  також випадки швидшого прогресування кератоконуса.

Через конусовидну форму рогівки при кератоконусі промені світла в її різних точках переломлюються нерівномірно, тому гострота зору знижується (як і при короткозорості), і людина бачить предмети спотвореними, лінії – зламаними (як і при астигматизмі). При прогресуючому кератоконусі людина має проблеми з підбором оптичних засобів корекції. Корекція м’якими або жорсткими контактними лінзами може бути проблематичною через непереносимість лінз. При розвинених стадіях кератоконуса відбувається витончення рогівки (аж до розриву), що супроводжується вираженим больовим синдромом. Без лікування кератоконус може призвести до втрати зору.

Непоодинокі випадки, коли кератоконус, особливо на ранніх стадіях, помилково сприймають короткозорість або астигматизм через схожі зорові відчуття. Точнісінько виявити причину погіршення зору можна лише при ретельному обстеженні зорової системи на сучасному діагностичному обладнанні.

Ознаками  кератоконусу є:

  • Неможливість коригувати спотворення зору за допомогою стандартних оптичних засобів (окуляри, контактні лінзи);
  • прогресуюче зниження гостроти зору;
  • спотворення зору, схожі на астигматизм;
  • ореоли та засвіти у вечірній та нічний час;
  • на останніх стадіях кератоконуса з’являється видне неозброєним оком конусоподібне випинання рогівки.

На сьогодні до кінця ще не вивчені причини розвитку захворювання. Патологію може спровокувати безліч факторів, серед яких:

  • несприятлива екологічна обстановка;
  • порушення обмінних процесів у ендокринній системі;
  • травми ока.

Важливу роль відіграє і  є спадковість , тому людям, у родичів яких виявлено кератоконус, необхідно з дитинства регулярно проходити діагностику зору. Офтальмологи відзначають зростання кількості випадків кератоконусу в останнє десятиліття, що, з одного боку, пояснюється найкращими діагностичними можливостями, але з іншого – погіршенням екологічної ситуації.

На жаль, профілактичних заходів проти появи кератоконуса не існує, проте відомі певні методи лікування, щоб вчасно зупинити хворобу. Виявлення хвороби на ранній стадії відіграє важливу роль, щоб уникнути дуже важких випадків, при яких необхідна пересадка рогівки.

Відомі також легші форми перебігу хвороби, коли симптоми візуально не виявляються, але діагностуються шляхом топографічного обстеження.

На ранніх стадіях для корекції зору використовують контактні лінзи , при прогресуванні рекомендована наскрізна кератопластика.

В останнє десятиліття з’явилась можливість терапевтичного лікування кератоконусу. Це метод крос-лінкінга або ультрафіолетове зрощення. Сутність методу полягає в наступному: під впливом спеціально змодельованого та дозованого ультрафіолетового світла (А спектра) відбувається фотохімічна реакція іонізації з виділенням вільного атомарного кисню. Атомарний кисень викликає перехресне зв’язування в молекулах колагену, які є каркасом рогівки, в єдину тривимірну сітку. Це призводить до значного підвищення щільності тканин рогівки. Кератоконус зупиняється. Для проведення процедури використовується лампа Зайлера.

 

Список використаної літератури

  1. Офтальмология: национальное руководство / под ред. С. Э. Аветисова и др. — М.: ГЭОТАР-Медиа, 2008. — 988 стр
  2. Ситник Г. В. Результаты диагностики и лечения синдрома сухого глаза у пациентов с кератоконусом до и после пересадки роговицы // Офтальмология. Восточная Европа. – 2019. – Том 9, № 4. – С. 481-493.
  3. Структурні зміни рогівки, виявлені за допомогою конфокальної мікроскопії у пацієнтів з кератоконусом після прискореного кросслінкінгу / Л. Ф. Тройченко [та ін.] // Офтальмол. журнал. – 2020. – № 2. – С. 24-29.
  4. Сучасні методи діагностики та лікування кератоконусу : (методичні рекомендації) / С. О. Риков [и др.]. ; Міністерство охорони здоров’я України, Український центр наукової медичної інформації і патентно–ліцензійної роботи. – Київ, 2016. – 30 с.