Сьогодні обласну медичну бібліотеку відвідав завідувач відділу епіднагляду Обласного лабораторного центру Віктор Мороз. Темою зустрічі-дискусії стали переваги та недоліки вакцинації від COVID-19.

Що таке вакцина? Чи безпечна вона? Чи ефективні вакцини проти нових штамів коронавірусної інфекції? Які переваги вакцинації? Кому не можна щепитися? На ці та інші питання відповіді слухачам давав лектор Віктор Олексійович.

На зображенні може бути: 1 особа, стоїть та у приміщенні

В Україні наразі використовують проти коронавірусу COVID-19 такі основні вакцини:

  1. Pfizer-BioNTech – це так звана РНК (мРНК)-вакцина, яка використовує частину генетичного коду вірусу. Це спонукає імунну систему утворювати антитіла для боротьби з вірусом.
  2. Вакцина Oxford-AstraZeneca. Вчені модифікували версію звичайного респіраторного вірусу, яким заражаються шимпанзе, та додали частину генетичного коду коронавірусу.
  3. Китайська вакцина CoronaVac, яка використовує традиційний метод введення деактивованої частини вірусу.

На зображенні може бути: одна або кілька осіб, люди сидять та у приміщенні

«Вакцинацію вважають одним з найбільших медичних досягнень сучасного світу. Щеплення рятує життя мільйонів людей щороку, запобігаючи десяткам інфекційних захворювань. Перш ніж вивести вакцини на ринок, їх ретельно перевіряють. Спочатку їх тестують у лабораторіях, потім вони проходять клінічні випробування з участю людей і врешті-решт їх повинні схвалити органи охорони здоров’я.

Ризики є, але, як і у всіх ліків, вони не перевищують користь. Ось, наприклад, така статистика: у світі на один мільйон щеплень проти COVID-19 усього п’ять побічних ефектів у вигляді утворення тромбів. У той час на один мільйон  ковідних захворювань є 25 тисяч летальних випадків», – зазначив експерт.

Успіхи вакцинації проти Covid-19 світ побачить лише через кілька місяців, а повне повернення до норми може відбутися через кілька років.

На зображенні може бути: 1 особа, sitting та у приміщенні

«Коли в організм потрапляє новий збудник, як-от бактерія, вірус, паразит або грибок, антиген спонукає імунну систему до вироблення антитіл для боротьби зі збудником. Традиційні вакцини вводять в організм людини ослаблену або неактивну частину антигену до того, як він стикнеться зі збудником у повсякденному житті. Це спонукає імунну систему реагувати так, ніби вона має справу зі справжнім патогеном.

Та є виключення. Кому не варто вакцинуватися? Якщо наразі людина має загострення хронічної хвороби, або лихоманку. Також якщо є алергічна реакція на будь-який з компонентів вакцини, особливо на поліетиленгліколь.

Вакцинація дає шанс на поетапне зняття карантинних обмежень і повернення до нормального життя. Однак в цьому новому майбутньому будуть свої нюанси, один з яких – впровадження «паспорта вакцинації» для подорожей, а можливо і для відвідування певних громадських місць», – розповів Віктор Олексійович.

А ми ж додамо:

Чому варто вакцинуватися?

Вакцина забезпечує захист від зараження, а також допомагає захистити інших. Вона також є найважливішим способом виходу з пандемії.

Загальна вакцинація від Covid-19 вже показала свою ефективність в Ізраїлі, рівень захворюваності у людей старше 60-х років знизився.

За оцінками ВООЗ, для зупинки передачі вірусу імунітет має виробитися у 65-70% населення, а це означає, що людей потрібно заохочувати до вакцинації.

Щеплення мільярдів людей зупинить поширення коронавірусу і створить колективний імунітет. Що швидше ми його отримаємо, то швидше зможемо повернутися до звичного життя.